200. obljetnica župe Krasno

Nedelja, 12. 8. 2007.

Kip je darovala obitelj Plišo a izradio ga je akademski slikar Ante Jurkić, čije djelo je i kip Ivana Pavla II. u svetištu Gospe Trsatske. Blagoslovljena je i novoizgrađena mrtvačnica.U propovijedi je nadbiskup Devčić istaknuo kako su u tijeku 200 godina župa i mjesto Krasno bili utemeljeni na čvrstoj stijeni, a to je Božja Riječ. Ako ne gradimo na Božjoj Riječi, onda gradimo na pijesku i sve se ruši. Naši su stari vjerovali čvrsto u Boga, živjeli su svoju vjeru i zato ih nikakve pošasti, ratovi, bolesti, ni progoni nisu mogli uništiti. Sjećamo se kakva je živa vjera bila u našim obiteljima, kako se molilo, kako su cijele obitelji išle nedjeljom na misu. Na čemu danas gradimo: na stijeni ili na pijesku? Je li kršćanska vjera zaista temelj naših osobnih i obiteljskih života? Po kojim mi to zapovijedima živimo? Ovi su dani prigoda da se zapitamo čega bi se trebali osloboditi, što bi trebalo promijeniti da bi doista Božje zapovijedi imale u našim životima mjesto koje trebaju imati, istaknuo je nadbiskup Devčić.

U petak je u Društvenom domu Krasno predstavljena Monografija "Krasno" u povodu 200. obljetnice župe sv. Antuna Padovanskog i 170 godina školstva u Krasnu. Monografija na 400 stranica bogato je opremljena slikama u boji. O općoj povijesti, smještaju i stanovništvu poglavlje je uredio Dane Pejnović; poglavlje o župi Krasno uredio je dr. Devčić, o povijesti župe pisao je biskup Bogović, župnu spomenicu prikazala je Gordana Fumić; o krasnarskim župnicima, grobljima i sakralnim objektima pisao je dr. Devčić. Poglavlje o školstvu uredio je Milan Glavaš, poglavlje "Istaknuti Krasnari u znanosti i umjetnosti"; Gospodarska djelatnost uredio je prof. Joso Vukelić; Kultura ljudi i običaji uredio je ing. Tihomir Devčić, o Krasnu danas i sutra pisala je Svjetlana Lupret-Obradović. Monografija završava poglavljem: Ljudi i događaji te raznim prilozima. Uz urednike pisali su brojni autori iz Krasna i prijatelji Krasna. Glavni urednik monografije je prof. Joso Vukelić, tehnički urednik ing. Tihomir Devčić, a izdavači župa Krasno i izdavačka kuća Adamić iz Rijeke. Tiskana je u 1000 primjeraka.Djelo su predstavili nadbiskup Devčić, biskup Bogović, prof. Magaš, prof. Vukelić i ing. Devčić. U kulturno umjetničkom programu sudjelovalo je KUD "čuvarice ognjišta" iz Krasna a voditelj predstavljanja monografije bio je mons. Popović.Pripreme za obilježavanje visoke župske obljetnice trajale su godinu dana. Uz izdavanje monografije obnovljena je župna crkva izvana, izgrađena je nova mrtvačnica i postavljen kip sv. Antona Padovanskog ispred crkve. Uz organizacioni odbor proslave, župnika Nikole Komušanca i Mjesnog odbora Krasno, svi su se mještani financijski uključili u sve projekte kao i brojni donatori, gospodarstvenici iz Krasna i prijatelji Krasna.