Biskup Bogović u Požegi na proslavi sv. Lovre

Subota, 11. 8. 2007.

Biskupa Bogovića i sve nazočne, među kojima su bila i dva stalna đakona Zdravko Ticl i Ivo Grbeš, bogoslovi i sjemeništarci biskupije, caritasovi volonteri, stipendisti biskupije, izvanredni djelitelji svete pričesti te ostali vjernici, pozdravio je požeški biskup. Vaš dolazak u Požegu zbližava i još dublje povezuje naše dvije mlade mjesne Crkve. Brojni ljudi koji su s područja sadašnje vaše biskupije, posebno iz Like, doselili u naše krajeve, ugradili su svoju vjeru u život naše biskupije i duhovno je obogatili, kazao je, među ostalim, biskup škvorčević. Predvoditelja slavlja biskupa Bogovića zamolio je da Isusovu nekrvnu žrtvu na oltaru sjedini s Lovrinom žrtvom života kao i svim nevoljama, stradanjima, progonima i siromaštvom ljudi požeškoga kraja i čitave biskupije da bi sva naša ljudska trpljenja i nevolje dobili svoj smisao po Isusovoj smrti i uskrsnoj pobjedi. Molimo se osobito za one koje teško pogađa dugotrajna suša i ugrožava im gotovo cijelu ljetinu. Sv. Lovro pomagao da kiša koja je počela padati natopi našu žednu slavonsku zemlju, zamolio je požeški biskup.
Biskup Bogović u propovijedi je podsjetio na bogati duhovni život đakona i mučenika Lovre koji je živio u trećem stoljeću. Pozvao je nazočne da slijede njegovo životno geslo koje se sastojalo u dijeljenju dobara drugima, posebno u dijeljenju ljubavi prema bližnjima. Crkva nas uči da znademo osjetiti potrebe drugoga i pružiti im pomoć. Lovro je zasijao dobro sjeme ljubavi koje želi nasljedovati i mlada Požeška biskupija. Nažalost, upozorio je biskup Bogović, danas u Hrvatskoj neki sustavno i ne slučajno siju loše sjeme. Takvog sjemena se trebamo čuvati, a gajiti dobro sjeme koji su zasijali i toliki naši istinski hrvatski velikani. Ne smijemo zaboraviti ni sjeme kojim je zasijana naša slobodna hrvatska država, poručio je biskup Bogović.
Na kraju misnog slavlja izmoljena je molitva za Požešku biskupiju, posebno za uspjeh Drugoga biskupijskog kongresa kako bi donio obilje duhovnih plodova.
Nakon euharistijskog slavlja održan je susret caritasovih volontera i prošlogodišnjih biskupijskih stipendista, kojih je bilo oko 60, a koji je vodio vlč. Pavao Mokri, ravnatelj biskupijskog Caritasa. Susret za izvanredne djelitelje svete pričesti održao je Zdravko Ticl, a susret za bogoslove i sjemeništarce na kojem je govorio i biskup škvorčević vodili su Perica Matanović i Pavle Filipović. Svima njima zatim je na zajedničkom zborovanju u dvorani sv. Terezije predavanje na temu kršćanskog svjedočenja ljubavi kao bitnoj sastavnici poslanja Crkve održao biskup Bogović. Požeški biskup na kraju se zahvalio svim sudionica te tom prigodom podsjetio na nedavno preminulu vrlo aktivnu dugogodišnju caritasovu volonterku u Pakracu Ančicu Peternel.
Kako je taj svetac ujedno i zaštitnik Caritasa Požeške biskupije, slavlje je bilo i euahristijska postaja caritasovih volontera koji svjedoče ljubav i dobrotu te promiču Isusov pristup životu u pripravi za Drugi biskupijski euharistijski kongres koji će se održati krajem rujna kao središnja točka proslave desete obljetnice biskupije.