Biskupijsko pastoralno vijeće

Nedelja, 27. 11. 2005.

Zapisnik sa zadnjeg sastanka pročitao je biskupov tajnik mr. fra. Draženko Tomić nakon čega je iskup Bogović prenio informacije a najaktualnijim zbivanjima od zadnjeg sastanaka među kojima je svakako bila proslava polaganja temeljnog kamena i blagoslov gradilišta Crkve hrvatskih mučenika na Udbini. Oko pitanja Zadarske metropolije biskup je istaknuo da je stav Gospićko-senjske biskupije bio jasno izrečen kod njenog osnivanja 2000. godine. Spomenuo je i važan sastanak prosudbenog suda za idejno rješenje Crkve hrvatskih mučenika održanog 18. studenog na kojem je prihvaćeno redefiniranje projekta zbog novih okolnosti pronađenih ostataka crkve sv. Nikole na Udbini.

U središnjem dijelu sastanka generalni vikar mons. Tomislav Šporčić je održao predavanje na Temu «Nedjelja-Dan Gospodnji u pastoralnom planu biskupije». Ukazao je na važnost Dana Gospodnjeg i nedjeljnog okupljanja na misi kao temeljnog pokazatelja kršćanskog identiteta i vjere kao i pitanje vjeronauka koji je nezamisliv bez nedjelje. Pojasnio je načine konkretizacije pastoralnih aktivnosti na razinama od biskupije do župe kao i potrebe posebnog obilježavanja Dana Gospodnjeg kod posebnih kategorija vjernika. Mons. Šporčić je istaknuo više pastoralnih pretpostavki za efikasnost u radu biskupijskih vijećnika kao što je sudjelovanje u planiranju, rješavanju problema, Poduzimanju aktivnosti i stalnom propitivanju problema. U nastavku je nastavljen rad po biskupijskim odborima, katehetsko-liturgijskom, karitativnom, odboru za graditeljstvo, mlade i medije. Odbori su kasnije podnijeli izvješća a skup je završio biskup Bogović zaključkom da se odbori u svom radu trebaju još više profilirati kao bi bili efikasniji, ne propustivši ih pohvaliti zna njihovoj želji za boljitak u radu.

Tekst i snimka (detalj s rada bisk. Past. Vijeća) Zvonko Ranogajec