Nedelja, 6. 1. 2019.

Bogojavljenje

„Odmah se nameće pitanje: tko su ovi ljudi? Matej ih naziva ‘mudracima’, ne kaže točno odakle ti ljudi dolaze, veli samo ‘s Istoka’, ali zato vrlo precizno kaže kamo oni idu: idu se pokloniti novorođenom kralju. Ovi ljudi tvrde da su vidjeli novu zvijezdu, koju su nazvali ‘njegova zvijezda’, tj. zvijezda tog novorođenog kralja, i to ih je potaknulo da krenu na dalek put da bi se poklonili tom kralju… Iz svega ovoga se dade zaključiti s određenom sigurnošću da ta zvijezda, koju su otkrili mudraci, nije bila samo neki kozmički fenomen, nego je to bilo neko nebesko, odnosno božansko svijetlo koje je osvijetlilo i obasjalo njihovu nutrinu i postalo silna unutarnja energija koja ih je pokrenula na traženje, koja je u njima proizvela veliku želju da se susretnu s tim božanskim kraljem.

Možemo reći da ovo nije nešto što se dogodilo jednom u povijesti, nego je ovo redoviti put do vjere, do susreta s Bogom, za svakog čovjeka. Čovjek dok u sebi ne osjeti neki neopisivi božanski žar za Bogom, neće nikada doći do jačeg iskustva Boga u svom životu… Mnogi obraćenici ili površni vjernici svjedoče o tom plamenu koji su doživjeli u svojoj nutrini i koji je radikalno promijeni njihov život… Kako nekada mali Božji znaci proizvedu u čovjeku veliki žar za Bogom, veliku želju da Boga bolje upoznaju i jače dožive. Taj žar ih potakne da se Bogu više mole, s njim više razgovaraju i o njemu više razmišljaju, s njim više planiraju, a sve ovo radikalno promijeni život neke osobe. U traženju Boga potrebna je i pomoć drugih osoba. Jedni drugima smo potrebni zato je neophodno vjerničko zajedništvo. Mudraci se raspituju, traže pomoć, da bi pronašli tog novorođenog kralja sa božanskim atributima. Oni dolaze do samoga kralja Heroda uvjereni da će ga s tom viješću obradovati i da će im on zasigurno pomoći u njihovu traženju. Međutim ta je vijest Heroda uznemirila. On zna da je on kralj i za drugoga ne želi čuti. Iz svega je, kao pravovjerni Židov, razumio da je u pitanju dolazak Mesije, kojega je Bog odavno navijestio kao Spasitelja svega naroda.
Koliko god je Herod, kao i cijeli narod, iščekivao Mesiju, Spasitelja, uznemirio se jako kada je čuo da on nosi i titulu kralja. Odmah je stvorio pakleni plan da tog Mesiju, koji je dar Neba, zbriše s lica zemlje. Odlučuje da pobije svu djecu u Betlehemu mlađu od dvije godine, da tako bude siguran da je likvidiran i taj neki budući kralj. Na što je sve spreman čovjek u čežnji za vlašću: spreman je ubiti i Boga i čovjeka“, istaknuo je biskup Križić.

„Mudraci su veliki zato što su odlučili slijediti svijetlost zvijezde. Ona ih je dovela do cilja. Te iste mudrace Bog je poslao Herodu, pismoznancima i svećenicima, sa željom da im oni budu zvijezda, u nadi da će oni slijediti njih i doći do Betlehema, ali se nažalost takvo nešto nije dogodilo. Oni se nisu pomakli, nego su ostali na svome mjestu. Ovi su tipičan primjer vjernika koji teoretski vjeruju u Boga, ali ga u praksi ne štuju, srce im je daleko od njega. Oni teoretski znaju gdje se Isus ima roditi, i dobro informiraju mudrace, dobro ih upućuju, ali ih ne slijede. Oni su zadovoljni sa svojom teoretskom vjerom. Oni su odbili zvijezdu koju im je Bog dao.

Draga braćo i sestre, svi mi u životu imamo dovoljno Božjih znakova i Božjeg svijetla koje nas potiče da se Bogu više približimo, da ga bolje upoznamo, da mu dopustimo da nas ispuni s više snage i života, ali često te Božje znakove neutraliziramo, ignoriramo. Bog želi da budemo nositelji svijetla i života te tako sami budemo male zvijezde drugima na njihovu životnom putu. Kako je važno da vjernici u svojim svećenicima mogu vidjeti to svijetlo, da djeca to mogu vidjeti u svojim roditeljima, da ljudi koji Boga dovoljno ne poznaju to svijetlo mogu vidjeti u svakom vjerniku, u svakom Isusovom učeniku.

Molimo Gospodina da nam u Novoj godini, koju smo započeli, nikada ne usfali njegova svijetla, nikada ne usfali njegova zvijezda koja će nam pokazati pravi smjer u mnogim tamama koje susrećemo na našem životnom putu“ završio je svoju blagdansku homiliju biskup Križić.

Biskup Križić je pod svetom misom, kako je običaj na svetkovinu Bogojavljenja, blagoslovio vodu koju su vjernici ponijeli svojim kućama kako bi ih Božji blagoslov pratio tijekom ove godine. Na kraju svete mise župnik Vazgeč pozvao je sve vjernike u župnu kuću gdje je biskup Križić blagoslovio prostorije župnog stana.