Dan biskupije

Petak, 25. 5. 2018.

Svetu misu pjevanjem uzveličao je katedralni zbor pod vodstvom Franje Puškarića. Biskup se najprije osvrnuo na 18. obljetnicu osnutka Gospićko-senjske biskupije te rekao: „Na današnji dan 2000. g. objavljena je vijest da je papa Ivan Pavao II. potpisao svečano pismo, bulu kojom uspostavlja Gospićko-senjsku biskupiju sa sjedištem u Gospiću i podiže župnu crkvu Navještenja Gospodinova na rang katedrale. Imenovan sam prvim biskupom ove biskupije. Tom prigodom objavio sam Poruku: 'Ovaj kraj bio je u srednjem vijeku vrlo bogat i naseljen i predstavljao je dugo jedno od jačih kulturnih žarišta. Na južnu Liku protezala se stara Ninska biskupija, a na ostalom području bila su čak 4 biskupska sjedišta: najstariji Senj, a onda Krbava, Modruš i Otočac. Bilo je na tom području i oko 20 samostana. Od danas postoji ovdje Gospićko-senjska biskupija sa sjedištem u Gospiću. Je li baš ovo to vrijeme obrata u negativnom povijesnom procesu ili je trebalo čekati neko povoljnije vrijeme? U dogovoru s nadbiskupom Tamarutom odredio sam da danas u 12,15 zvone sva zvona naših crkava. Ali s 18 župnih crkava neće se oglasiti zvona jer ona ondje još ne postoje. Neće se čuti zvona ni s tornja župne crkve u mom rodnom Slunju, iako je Slunj jedno od pet najvažnijih središta nove biskupije jer ni ondje zvona još nema. U ruševinama je još 10 župnih crkava. Kao novoimenovani biskup bio sam podstanar u župnom stanu u Gospiću. To nije samo slika crkvenih prilika, nego u prvom redu slika kako je narod ovdje živio. Na ovim prostorima narod je pokazao da voli svoju Crkvu i Crkva nam ovim činom pokazuje da mu u teškim prilikama želi biti što bliže. Zato dolazi ovamo sa svojom najjačom institucijom – biskupijom.'

I nakon toga došao je opet na isti datum nakon 16 godina važan dan za ovu biskupiju. Prije dvije godine zaređen je za biskupa Zdenko Križić i preuzeo upravu biskupije. Zato se danas posebno za njega molimo... Svoju poruku nasljedniku izrazio sam riječima pjesnika:

Gdje ja stadoh - ti ćeš poći! Što ne mogoh - ti ćeš moći
Kud ja nisam - ti ćeš doći! Što ja počeh - ti produži!

Biskup Zdenko i ja poslani smo, poput apostola, naviještati Krista i njegovu poruku spasenja. Teško je naći ljepši i sažetiji tekst koji to poslanje opisuje od onoga koji smo čuli u nedjelju na dan Duha Svetoga, a koji smo i danas pročitali. Prije poslanja obećao im je Isus svoju trajnu prisutnost, svoj mir; ne onaj koji svijet daje. Svoj uspjeh neka ne mjere snagom pljeska, svjetovnim priznanjima i odlikovanjima, nego onim odlikovanjem koje je bilo na uskrslom Isusovom tijelu: ranama dobivenim životom za druge. Koliko si truda, znoja, žuljeva stekao radeći za spasenje drugih, za dobro drugih, to je pravo mjerilo vrijednosti tvojih djela. To znači ono Isusovo pokazivanje rana onima koje šalje u svijet ... Danas je naša Biskupija postala punoljetna – 18 joj je godina već. Danas je u katoličkom kalendaru sv. Grgur VII., papa. Prisjetimo se također da je taj papa poslao po opatu Gebizonu kraljevsku krunu kralju Zvonimiru. Prije nego je primio kraljevsku krunu, Zvonimir je bio ban upravo ovdje, na području naše biskupije. Kada je došao na Krk da ga pridruži Kraljevini Hrvatskoj, bili su uz njega Martinac iz Like, Desimir iz Krbave i Jakov vjerojatno, iz Gacke. To je zapisano na prvoj stranici naše pisane povijesti – Baščanskoj ploči ...

Ovih dana iz hrvatskih medija prolijeva se toliko mržnje po Crkvi. Ne smije to, Zdenko, Mile, Josipe, Ivane, Marinko, Nikola, Luka, Tomislave... ne smije to nikada smesti poslanika Božjega da postoji neki drugi način od onoga koji nam je svima Isus dao u amanet da ga se uvijek sjećamo; da mržnja svijeta nikada ne rodi u nama mržnju. Mi smo povjerovali ljubavi kakvu nam je pokazao Krist,“ završio je biskup Bogović.

Nakon mise Župnik i vjernici čestitali su Biskupu obljetnicu biskupstva i biskupije.