Dan hrvatskih mučenika
Na početku euharistije pozdravne riječi uputio je domaći biskup Mile Bogović pozdravivši sve goste biskupe, namjesnika varaždinske biskupije Ivana Godinu, izaslanika banjalučke biskupije Antu Orlovca, gen. vikara, ravnatelja inozemne pastve Antu Kutlešu. Isto tako je pozdravio predstavnike općinskih, županijskih i državnih vlasti na čelu s izaslanikom predsjednika Hrvatskog sabora Emilom Tomljanovićem. Posebno je pozdravio predstavnike policije, vojske, hrvatskog domobrana iz Požege i Svetog Ivana Zeline, hodočasnike lanca istine Glina-Udbina, a posebno sestre milosrdnice koje su došle obilježiti godišnjicu smrti svoje članice Žarke Ivasić ubijene pred 60 godina mučki u Gospiću. Upravo zbog takve vlasti koja je ubijala svećenike Kuklja i Kargačina, crkva nije mogla doći na Udbinu i pred 20 godina obilježiti 800 godina od uspostave Krbavske biskupije, što je bilo urađeno u Oštarijama. Biskup Bogović je govorio i o gradnji Crkve hrvatskih mučenika spomenuvši osobni susret s papom Benediktom XVI. Kojeg je o projektu crkve izvijestio 6. srpnja ove godine. Papa je projekt pozdravio, a Papinska komisija za kulturna dobra dostavila je odgovor u pisanom obliku u kojem se izričito kaže da posebno valja cijeniti gradnju jedne crkve koja će biti posvećena svim hrvatskim mučenicima, a bit će izgrađena u središtu Gospićko – senjske biskupije i Republike Hrvatske. Nakon pozdrava, biskup Bogović je upalio svijeću za sve nevino stradale na čitavom hrvatskom prostoru koju je prinio general Jozo Milićević.
Središnje misno slavlje u nastavku je predslavio šibenski biskup Ante Ivas koji se obratio izuzetno uvjerljivim i sugestivnim riječima. „Danas stojimo nad svetim kostima naših mučenika. Oni su vjerovali da za obranu najvećih vrednota koje je Bog ugradio u svako ljudsko biće treba živjeti čestito i dostojanstveno, i biti spreman darovati svoj vlastiti život“, rekao je u propovijedi biskup Ivas te nastavio: „Povijest nas uči kako su mnogi po svojim mjerilima krojili sudbinu ljudi, naroda i čovječanstva“. Podsjetio je također na bolne sudbine uzrokovane fašizmom i komunizmom, spomenuvši i hrvatske branitelje kojima se sudi kao zločincima. Naglasio je: „I danas more krvi i nesreće teče ovom planetom zbog istog razloga“. „Danas se, nažalost, ta bitka za gospodarenjem i upravljanjem sudbinama ljudi, naroda i čitave zemlje nastavlja i postaje 'globalna', sofisticirana, nesmiljena, bezobzirna.., i kao nikad do sad bezbožna i protubožja, protu kršćanska i protucrkvena na svim razinama… U toj bitki kao da sve postaje dopušteno: obezvrijediti i srušiti sve ljudske i Božje vrednote, sva izvorna naravna ljudska i božanska prava.“„Mnogi moćnici svijeta, služeći se takozvanom, demokracijom i silom, žele kupiti, oteti i osvojiti ne samo zemlju i njezina bogatstva, nego i bogatstvo čovjeka, njegovu osobu i osobnost, tijelo, ali i dušu, duševno i duhovno, sveukupnu njegovu kulturu života i življenja“, upozorio je biskup Ivas. „Zato nas ovo polje Krbavsko, polje krvavo, ovaj spomen na naše mučenike, na svjedoke naše povijesti, ova spomen Crkva na Udbini, ozbiljno potiče na ispitivanje našeg kršćanskog promišljanja i djelovanja.., naše kršćanske prakse, zauzetosti i svjedočenja“, naglasio je biskup. Ni svijetu ni Bogu ne treba polukršćanstvo, razvodnjeno, neplodno i skriveno u sakristiji. Nikome ne treba gluho kršćanstvo koje ne sluša vapaj svoga naroda i svijeta, hromo kršćanstvo ne znajući puta ni cilja ili slijepo kršćanstvo koje ne vidi što se zbiva. Posluživši se riječima sv. Pavla da 'uzmemo veliki štit vjere kojim ćemo ugasiti sve goruće strijele. Na kraju je biskup Ivas poručio vjernicima da bdiju nad sudbinom svoga naroda i domovine, svojih obitelji, nad očinstvom i majčinstvom, nad svojom djecom i mladeži. „Ne rasprodajte svoju zemlju i domove, more i otoke, svoju djecu, kulturu i baštinu… Ne obezvrjeđujte svoju povijest, velikane i mučenike, ni svoj hrvatski kršćanski identitet“.
Na kraju se biskup Bogović zahvalio Odboru za proslavu Dana hrvatskih mučenika kao i svim pojedincima koji su doprinijeli dosadašnjim radovima na CHM, posebno tvrtki Palir iz Zagreba. Hodočasnicima je ponudio kalendar «Mučenički sjaj na licu Hrvatske» za 2007. godinu. U nastavku se veličanstvenom skupu obratio ličko-senjski župan Milan Jurković koji je projekt CHM označio kao isticanje vlastitog nacionalnog identiteta, državnosti i mučeništva, dok je izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Vladimira šeksa saborski zastupnik Emil Tomljanović Crkvu hrvatskih mučenika označio kao mjesto odavanja poštovanja svim mučenicima kroz povijest hrvatskih krajeva bez obzira na nacionalnu pripadnost. Na prostoru spajanja hrvatskog sjevera i juga slavi se odanost domovini.