Dr. Nela Gašpar o mariologiji i ekleziologiji

Subota, 22. 2. 2014.

Dr. Gašpar je govoreći o BDM istaknula da je ona prethodnik Crkve i njen najizvrsniji član. Promjene u Crkvi vezano za bogorodicu Mariju vratiće je u njeno središte. Biskupska konferencija Rima a kasnije i HBK vratiće kolegije mariologije na katolička učilišta a Fatima, Lurd i Međugorje kao mjesta posebne prisutnosti bogorodice Marije postati će tri mjesta s najviše okupljenih vjernika na svijetu. Štovanje Marijino posebno je značajno u današnje vrijeme neoliberalnog kapitalizma kada je važno isticanje majke kao one koja je stožer doma i obitelji koji u sadašnjim uvjetima dobivaju suprotni značaj. Dr. Gašpar je istaknula je 4 vjerske istine o BMD, Bogorodicu, djevicu te odluke o bezgrešnom začeću i uznesenju Blažene Djevice Marije. Odluke su samo donijele dogovor o onome što su vjernici i prije njih slavili stoljećima.
U drugom dijelu s. Nela je govorila o ekleziologiji odnosno o Crkvi kao apostolskoj i vjerničkoj zajednici kojoj je Bog ostavio dva izvora, Riječ Božju i sakramente. Vjernicima su ostavljeni darovi Duha Svetoga ali i grijesi koji ih dovode u napast. Slaveći BDM slavimo i genij žene koja je prepoznala vrijednosti ljudskog života i koja ga štiti. U raspravi je dr. Gašpar uspoređujući više konfesija istaknula snažnu iskustvenu dimenziju kod Židova te jaku duhovnost glede štovanja Marije kod pravoslavaca, posebno vezano za ikone.