Otočac: Biskup Medo predvodio misu u povodu 1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva

Četvrtak, 3. 7. 2025.

Otočac: Biskup Medo predvodio misu u povodu 1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva

U povodu obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, u Otočcu je župnoj crkvi Presvetoga Trojstva, uoči blagdana sv. Tome, 2. srpnja održano misno slavlje za prvoga hrvatskog kralja Tomislava te za sve hrvatske vladare tijekom slavne prošlosti i borbe „za krst častni i slobodu zlatnu“ i za hrvatski narod, a posebno za sve Tome i Tomislave u Otočkom dekanatu.

Misno slavlje predvodio je gospićko-senjski biskup Marko Medo, a u koncelebraciji su bili otočki župnik i dekan don Goran Antunović, kancelar biskupije vlč.. Mišel Grgurić, župni vikar don Anđelko Zdeslav Kaćunko te duhovnik slijepih i slabovidnih don Jure Ladišić.

U uvodu biskup je istaknuo kako je to misno slavlje zahvala Bogu za hrvatskog kralja Tomislava i 1100 godina od uspostave Hrvatskog Kraljevstva, odnosno „za taj milostni dar povijesti, u kojoj je naš narod – malen po broju, ali velik vjerom – znao graditi svoje zajedništvo na temeljima kršćanstva, evanđeoske pravednosti i odanosti Crkvi“. Vjernike je potaknuo na molitvu „za milost da i mi u svome vremenu budemo dostojni baštinici onih koji su, prije više od tisuću godina, izabrali Krista za izvor svoje snage“.

U homiliji, na temelju liturgijskih čitanja (Am 5,14-15.21-24; Mt 8,28-34), biskup je najprije naglasio kako Božja riječ vodi u susret s proročkom ozbiljnošću i evanđeoskom snagom. Prorok Amos ne preže pred istinom: Bog ne traži izvanjsku pobožnost, ni obred koji ne proizlazi iz srca. On traži pravednost, ljubav prema dobru i odbijanje zla. U Evanđelju po Mateju gledamo Isusa kako, suočen s ljudskom nevoljom – s opsjednutošću, tamom i nasiljem – donosi oslobođenje i mir, ali biva odbačen jer narušava mir onih koji su se navikli na zlo i ravnodušnost. U svjetlu tih riječi, nastavio je biskup Medo, „danas se u molitvi i zahvalnosti spominjemo i 1100 godina od uspostave hrvatskoga kraljevstva i prvoga hrvatskoga kralja, Tomislava. Nije to samo povijesni jubilej, nego duboki poziv da se vratimo korijenima – da se pojedinačno i kao narod vratimo izvoru svoje vjere i dostojanstva.“

Tumačeći Božju poruku preko proroka Amosa: „Prezirem vaše blagdane… neka pravda poteče kao voda i pravednost kao bujica nepresušna!“ (Am 5,21.24), biskup je naglasio kako nije dovoljan samo vanjski sjaj, ni povijesna slava, ni titula kralja, ni državna struktura, jer „ono što Bog traži jest naše srce – narod u kojem prebiva pravednost, narod koji ljubi dobro i odbacuje zlo. Zato danas slavimo ne samo Tomislava kao kralja, nego i zrelost naroda koji je u 10. stoljeću znao prepoznati istinske vrijednosti, oblikovati svoj identitet u vjeri, ugraditi Evanđelje u temelje svoje državnosti. Tomislav je bio vojskovođa, državnik, saveznik i zaštitnik, ali prije svega vladar koji je prihvatio Krista kao temelj kraljevstva.“

O dramatičnom prizoru iz evanđelja – susretu Isusa sa »silno goropadnom dvojicom opsjednutih« u gadarskom kraju – biskup je pojasnio da se On ne boji tame, nego ide ususret onima koji su vezani, koji trpe, koji su zapleteni u zlo i oslobađa ih. Ali reakcija ljudi je porazna: „Sav grad iziđe Isusu u susret i kad ga ugledaše, zamoliše ga da ode iz njihova kraja“ (Mt 8,34). Isus ne dolazi da čuva status quo, istaknuo je propovjednik, „on donosi slobodu, ali sloboda boli one koji su se navikli na okove. Kralj Tomislav i njegovo vrijeme bili su suočeni s tim izazovima – kako izgraditi narod u vjeri i u zajedništvu. Kako otvoriti vrata Kristu i ne bojati se izazova koje on donosi. I danas nam Krist dolazi – u vrijeme kriza, duhovne rastresenosti, političkih lutanja i moralne tame. Dolazi osloboditi nas – osobno, obiteljski, društveno. Ali nažalost često, poput onih Gadarenaca, radije biramo da ‘ode iz našega kraja’ nego da nas promijeni“, posvijestio je biskup te dodao da kralj Tomislav nije ostavio samo vanjske granice kraljevstva, nego je unio vjeru u temelje kraljevstva i dušu naroda.

„To je i nama danas poziv. Unutar državne granice potrebno je unijeti vrijednosti. Danas ne vodimo ratove, ali vodimo borbu za dušu naroda. Trebamo unutarnju slobodu, duhovnu kraljevsku vlast, koja se ne boji Isusa, nego ga prima kao osloboditelja. Kao krštenici, i mi smo – kako kaže sv. Petar kraljevsko svećenstvo, sveti puk, narod stečeni (usp 1 Pt 2,9). Ta kraljevska čast nije pitanje vlasti, nego poziva da živimo dostojno Evanđelja. Da budemo oni koji se ne boje proročkih riječi, koji se ne zadovoljavaju površnom pobožnošću te, i kad smo pritisnuti nevoljama, ostanemo vjerni Bogu“, rekao je biskup Medo te na kraju posvijestio da svrha slavlja hrvatskoga jubileja nije divljenje prošlosti, nego poticaj našemu narodu da bude dostojan onih koji su u temelje našega naroda ugrađivali istinske evanđeoske vrijednosti.

Propovijed je zaključio poticajem da budemo „narod koji ljubi dobro i traži Gospodina. Jer istinsko kraljevstvo – i u povijesti i u vječnosti – pripada onima koji priznaju Krista kao Kralja i Gospodina“.

Članovi otočkoga ogranka Matice hrvatske, čiji je predsjednik don Anđelko Zdeslav Kaćunko, zahvalni su biskupu Medi što se odazvao njihovu pozivu i predvodio to misno slavlje.

 

tekst preuzet: IKA

Galerija fotografija

Otočac: Biskup Medo predvodio misu u povodu 1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva
Otočac: Biskup Medo predvodio misu u povodu 1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva
Otočac: Biskup Medo predvodio misu u povodu 1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva
Otočac: Biskup Medo predvodio misu u povodu 1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva
 
  Vijesti - Sve