Gospić - dan grada

Petak, 28. 7. 2006.

U blagdanskoj homiliji je govorio o vezama sv. Marije Magdalene i Gospića. U srednjem vijeku nastao je nedaleko današnjeg Gospića gostinjac ili lat. hospitium po čemu je Gospić i dobio ime. Kasnije je u Gospiću sagrađena grobljanska crkva posvećena sv. Mariji Magdaleni, svetici koja je prva došla na Isusov grob i bila prvi svjedok njegova uskrsnuća. Biskup je u nastavku govorio o trpljenju i žrtvu kroz tragičnu sudbinu sestre milosrdnice Žarke. Nju su na kraju Drugog svjetskog rata «oslobodioci» mučki ubili strijeljavši ju uz zid groblja . Ona je bila jedan od mnogih koji su mučenički završili svoje ovozemaljsko putovanje. No, njoj je kao i ostalim mučenicima sv. Marija Magdalena bila svjedok ne samo njihovih zemaljskim stradanja već i njihove nebeske proslave.

Obilježavanje blagdana zaštitnice grada Gospića započelo je u 8 sati misom na groblju sv. Marije Magdalene gdje je liturgiju predslavio vlč. Marko Cvitković u suslavlju župnika i dekana gospićkog Antuna Luketića.