GOSPIĆ: Biskup krstio šeto dijete u obitelji Troha

Ponedjeljak, 12. 4. 2010.

Biskup je na početku propovijedi istaknuo kako se danas svijetom šire katastrofalne vijesti, kao što je i pogibija poljskog državnog vrha, biskupa i nekoliko svećnika u zrakoplovnoj nesreći. Pitamo se, naglasio je biskup, koliko je korisno da svatko znade sve zlo što se sruči na ovaj planet. No dok neki smatraju to svojim zadatkom i budno paze da im neka loša vijest ne promakne, "kršćanstvo smatra svojom osnovnom dužnošću da naviješta radost koja se dogodila ovome svijetu. Svoj plan i program Crkva naziva Evanđelje - radosna vijest. Nije to nešto izmišljeno nego nešto što se stvarno dogodilo i što je na radost svima koji su se rodili, pače i cijelom svemiru: život je ljudskom tijelu pobijedio smrt!", rekao je biskup Bogović. Potom je posvijestio kako vjera u Kristovo uskrsnuće mijenja pojedinca i stvara novo zajedništvo života, a i cijelo je čovječanstvo dobilo neviđenu snagu. Ta vjera, naglasio je biskup, nije teorija, već ona tako djeluje da se među ljudima stvaraju novi međusobni odnosi i drugačiji način življenja. "Ta vjera nije sila koja lomi, uništava staro da bi sagradila nešto novo. To je kvasac koji prožima i mijenja, a sve što prožme obogaćuje vječnošću", rekao je propovjednik istaknuvši kao primjer prve kršćanske zajednice koja je bila kao jedno tijelo i u kojoj je, kako nam prenose Djela apostolska, upravo iz te vjere nicalo prepoznavanje potreba drugoga i življeno zajedništvo dobara. Zajednica se, naglasio je biskup, naziva tijelo upravo zato jer treba funkcionirati kao tijelo u kojem svaki dio osjeća potrebu drugog dijela. Ali zajednica se također naziva obitelj, jer se u ljudskom društvu takvi odnosi najbolje ostvaruju unutar jedne obitelji, u kojoj je sve zajedničko. A kada se to ne ostvaruje, obitelj je u krizi. Na kraju je biskup Bogović podsjetio kako je obitelj također prva pozvana da prenese vjeru na djecu, pri čemu je zadaća roditelja da budu svojoj djeci prvi vjeroučitelji. Istaknuvši potom obitelj Siniše i Mirjane Troha, biskup je rekao kako su oni, u vjeri da je u ljudskom tijelu pobijeđena smrt, donijeli u crkvu i plod svoje ljubavi, Davida Leona, s molitvom i željom da se to dogodi i u njihovom sinu. Crkva, naglasio je biskup, u Kristovo ime daje kršćanskim roditeljima to jamstvo kada njihovu djecu krsti na način kako je to Krist odredio: U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Zatim je to učinio pred gospićkom zajednicom vjernika ter maloga Davida Leona uveo u zajedništvo Crkve i njegovim radosnim roditeljima čestitao na hrabrosti i svjedočkom opredjeljenju za život. Mirjana je službenica u ugostiteljstvu, a Siniša djelatni časnik Hrvatske vojske.