GOSPIĆ: Godišnja skupština HKLD-a
Susret je započeo okupljanjem gostiju u gospićkom Kulturno-informativnom centru, gdje su goste, njih oko 150, dočekali dr. med. Marija Vrkljan-Ilijevski, predsjednica HKLD-a Gospić, i pop Antun Luketić, gospićki župnik i ujedno duhovnik HKLD-a, a uime Grada Gospića pozdravila zamjenica gradonačelnika Marta Grgurić.Potom je u 9,30 u katedrali gospićko-senjski biskup dr. Mile Bogović predslavio sv. misu za članove HKLD-a, na kojoj su koncelebrirali duhovnici zagrebačke, splitske i pulske podružnice p. Josip Blažević, don Ante Mateljan i vlč. Milan Mužina ter vlč. Luketić i vikar don Anđelko Kaćunko. Na početku euharistijskog slavlja sudionike skupštine je pozdravio župnik Luketić ter im zaželio dobrodošlicu i uspješan rad.
U prigodnoj propovijedi biskup Bogović je najprije istaknuo Sv. Marka, kao jednoga od četvorice evanđelista koji su formulirali radosnu vijest o Isusu Kristu koji je kao liječnik u stanju svaki ugroženi život izliječiti i od demona, i od zmija, i od otrova. Istaknuvši važnost činjenice kako postoje lijekovi protiv raznih bolesti, biskup je naglasio da smo u radosnoj vijesti koju nam je opisao Sv. Marko primili i lijek protiv smrti pa možemo i smrt naviještati jer uskrsnuće slavimo. Naglasivši potom kako je za svakog čovjeka važno da nauči suočavati se s teškoćama koje su neminovnost svačijeg života, a na to trebaju biti spremni i društvo i svaki pojedinac, propovjednik je objasnio da društvo to čini osnivanjem škola i bolnica, gdje se uči kako bolesnika osloboditi bolesti i kako se uspješno nositi s vlastitim teškoćama i bolestima.
"Katolički liječnik treba svakako uvijek na umu imati jedno i drugo. U ovom drugom dijelu ne pomažu bolesnicima samo liječnici nego i cjelokupno društvo, a to je i zadaća Crkve. Biti okrenut prema drugome jer me je potreban, to je najizvorniji kršćanski stav. Treba doista čestitati svima koji su se opredijelili da cijeli život budu uz bolesne i nemoćne. Njihova služba je doista plemenita. Okrenuti su slabome i nemoćnome zato da mu pomognu, da mu život učine ljepšim i osmišljenijim", rekao je biskup. Potom je istaknuo da se bolest, kao i svaka druga ljudska slabost može shvatiti kao neotklonjiv križ i kao spasonosan križ ter da nije dobro ako se mlade generacije usmjeravaju samo prema skupljanju užitaka, već ih treba naučiti da su teškoće nezaobilazne i da valja naučiti nositi se s njima. Naime to nije "sizifovski posao" koji nema smisla nego spasenjsko djelo po kojem se vidi koliko je čovjek napredovao u školi života.
Dodavši kako postoje razna mjerila po kojima ovaj svijet mjeri veličinu ljudi, kao što su njihove funkcije, uspjesi, tjelesna ljepota, znanje itd, mons. Bogović je naglasio da se "po kršćanskim mjerilima veličina očituje najviše u tome kako se odnosimo prema potrebnima, slabima i bolesnima. Vi se nalazite upravo pred takvima. To ste izabrali. Neki bježe od njih, a vi ste im prišli. Zato vam čestitam", rekao je biskup liječnicima. Spomenuo je i drugi način prepoznavanja prave veličine - kako se netko nosi sa svojim potrebama, slabostima i bolestima, što je "teren" na kojem, kako je rekao, i svjetske veličine često padaju, a mali čovjek pokaže svoju veličinu. Zato je upravo bolest izazov i prilika da u svojoj ljudskosti i kršćanstvu porastemo, jer čovjek osjeća ono bitno i vidi da nije sam sebi dovoljan tek kad je uronjen u teškoće pa svoje pouzdanje polaže u druge. "Tu školu utemeljio je Isus Krist. On je riječima i djelima pokazao kako to trebaju raditi ne samo liječnici i bolničko osoblje, nego i svaki drugi čovjek. Nije se predstavio samo kao onaj koji može drugome pomoći, nego i kao onaj koji je naše boli i naše nemoći uzeo na sebe i proživio ih sve do smrti na križu. Zato je križ u kršćanstvu sveprisutan. On je najbolja diploma ako ga shvatimo", istaknuo je biskup Bogović.
Na kraju propovijedi posvijestio je liječnicima značenje projekta Crkve hrvatskih mučenika kao spomena zahvalnosti svima koji su se u hrvatskoj prošlosti žrtvovali za naše zajedničko dobro ter članovima HKLD-a zaželio da ih u okrenutosti prema slabima jača onaj Duh koji je apostolima dao snagu da naviještaju radost svakom stvorenju ter da njihove teškoće u radu s bolesnicima prožima radost evanđeoske poruke.
Na kraju mise vlč. Luketić je zahvalio svima koji su pridonijeli uspješnoj organizaciji susreta, istaknuvši posebno tajnika HKLD-a dr. Ivana ćelića i predsjednicu gospićke podružnice dr. Vrkljan-Ilijevski ter katedralni zbor pod ravnanjem s. Velimire Marinović. Zatim je u 11,00 sati u velikoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta "Dr. A. Starčević" održan radni dio susreta. Najprije su liječnike pozdravile dr. Vrkljan-Ilijevski i uime Gospićko-senjske županije Martina Bublić, pročelnica Ureda za društvene djelatnosti, a potom je nakon molitve otvorena skupština. Predsjednica HKLD-a dr. Marica Miletić-Medved iznijela je godišnje izvješće, kronološki predočivši skupštinarima najvažnije aktivnosti Društva. Osvrnula se također na neke aktivnosti s područja bioetike, koje se povremeno medijski ističu kao senzacije, a zapravo su prilog i posljedica "kulture smrti" koju šire neki moćni lobiji. Potom su kratko predstavljena izvješća 21 podužnice HKLD-a, nakon čega je prof. dr. šime Vučković iz Rijeke nazočne obavijestio o skorom osnivanju podružnice i u BiH.
Po završetku radnog dijela skupštinari su otišli na zajednički ručak u Općoj bolnici u Gospiću, a potom su - po uobičajenom nastojanju da se obogate i kulturnim sadržajem pojedine sredine - u sklopu kulturnog programa posjetili Spomen dom dr. Ante Starčevića u Žitniku i župnu crkvu u Klancu u kojoj je kršten "Otac domovine" ter potom Memorijalni centar Nikole Tesle u Smiljanu. Susret članova HKLD-a završio je pohodom mjestu gradnje Crkve hrvatskih mučenika na Udbini, gdje im je biskup Bogović pokazao kako radovi napreduju i dodatno ih oduševio za ideju koju to sakralno zdanje u sebi ima i promiče.