GOSPIĆ: Predstavljena Spomenica povodom 10. obljetnice biskupije

Srijeda, 26. 5. 2010.

Prvi je o spomenici govorio gospićko-senjski biskup Mile Bogović, autor prvog dijela spomenice o povijesti biskupije u srednjem i novom vijeku, Rijeci kao biskupijskom središtu, i osnutku Gospićko-senjske biskupije. Današnji prostor biskupije po riječima biskupa Bogovića posjedovao je kontinuitet biskupijskih središta kroz povijest a zahvaljujući nadbiskupu Tamarutu vrlo je lako došlo do razdiobe između bivše Riječko-senjske nadbiskupije i nove Gospićko-senjske biskupije. Tomislav Šporčić prezentirao je dio o stanju i perspektivama pastorala biskupije od njenog osnivanja kada su se ustanove trebale formirati pa do danas. Jedna od gostiju riječki nadbiskup Ivan Devčić je izrazio radost na deset godina nove biskupije iz koje i sam potiče te je ukazao na odličnu suradnju i veze svećenstva obje dijaceze. Kao najzaslužniju osobu za profiliranje biskupije koja je postala prava spona hrvatskoj sjevera i juga, zapada i istoka je istaknuo je biskupa Bogovića. O naslovnici knjige i simbolici križa je govorio njegov autor dožupan i ravnatelj Državnog arhiva u Gospiću Ivica Mataija, dok je slunjski župnik i dekan mons. Mile Pecić govorio o Domovinskom ratu na prostoru biskupije. Ravnateljica Gradskog muzeja Senj Blaženka Ljubović je predstavila izložbu o biskupijskim središtima kroz povijest a na kraju je mr. Tomislav Rogić predstavio aktivnost mladih zadnjih deset godina.

Predstavljan je koordinirao tajnik biskupa Bogovića i kancelar biskupije o. mr. Draženko Tomić a tijekom predavanja autori su podijelili niz monografija zaslužnim pojedincima i predstavnicima ustanova.