GOSPIĆ: Tribina dr. Josipa Blaževića

Subota, 9. 1. 2010.

Dr. Josip Blažević franjevac konventualac sa Sv. Duha i ekspert za istočnjačka i poganska vjerovanja publici je predstavio osnove hinduizma kao skupa kazivanja koja nisu jedinstven sustav vjerovanja već imaju 330 bogova. Oni vjeruju u mitološka božanstva a temelji hinduističke kristologije je vjerovanje u univerzalnost Isusa Krista ali bez Crkve. Dr. Blažević je pojasnio postojanje triju Sai Baba, Shirdi Babe, aktualnog Sai Babe i po njima budućeg Prema Babe. Sljedbenici Sai Babe na temeljima sinkretizma preuzimaju tuđa učenja i imaju misiju ujedinjenja religija. Sai centri postaju golema poduzeća s moći i dobitkom u koja se slijeva veliki novac i koji imaju karitativnu djelatnost. Osnovna je razlika što Sai Baba ima cilj postati Bog dok je Isus Krist kao i svih kršćani ponizni sluga božji. Dr. Blažević je o spomenutoj tematici progovorio u svojoj knjizi !Sai Baba ili Isus Krist“ u izdanju Teovizije.
U kasnijoj raspravi je ukazano da u demokraciji i sekulariziranom svijetu cvate duhovni nomadizam, kojeg usput nema prođu u židovstvu i islamu. To su uvjeti u kojima se širi new age kroz literaturu, glazbu i film s ciljem kritike katoličke crkve. Predavač je na kraju progovorio i o jogi koja na velika vrata ulazi u naš svijet. Joga definitivno nije zdravstvena tehnika već vjerska jer joj je krajnji cilj spasenje.