GOSPIĆ: U Caritasu Gospićko-senjske biskupije…

Nedelja, 21. 3. 2010.

Uobičajeni dan u Caritasu, pakete pripremaju Jure Brkljačić, Ivana Bilen i Kata MatanićO djelovanju Caritasa novinari vrlo rijetko izvještavaju. Tek povremeno, kada su u pitanju dolasci visokih crkvenih velikodostojnika ili ljudi iz politike, mi novinari napišemo poneki redak, ili se takvoj temi posveti 30-ak sekundi na elektroničkim medijima. Njihov je rad jednostavno takav, pomalo samozatajan, human i bez pompi. To je pozitivan agens koji nastoji popraviti suštinu života. Nažalost, najbolje ga mogu ocijeniti oni kojima je Caritas pružio ruku kada im je bilo najteže. Nazočnost medija tada zapravo samo smeta jer sirotinja ima svoj ponos i nitko ne želi da njegova nevolja bude vijest.
Caritas Gospićko-senjske biskupije svake godine načini ogroman posao. Podatak da djelatnici i volonteri Caritasa godišnje istovare, spreme, pakiraju i podjele oko 20 šlepera pomoći dovoljno govori o obimu i težini posla. Posjetom jednom od Caritasovih skladišta u Gospiću zatekli smo trojac koji praktički radi bez odmora. Ivana Bilen je tajnica Caritasa. Uzdanice su joj Kata Matanić i Jure Brkljačić. U vrijeme ususret Uskrsu posvetili su se pripremi humanitarnih paketa. Pripremit će ih oko 500 stotina. Hrana, higijenske potrepštine, roba, obuća dio su sadržaja paketa koji će mnogima uljepšati najljepši kršćanski blagdan. Oni kojima su paketi namijenjeni već znaju s koliko se ljubavi i dobre volje u Caritasu pripremaju za svaku akciju, za svaki blagdan ili nenadanu potrebu za pružanjem pomoći. Skladište je nakrcano svim i svačim. Očito da u ovim moralno turbulentnim i recesijom opterećenim vremenima ljudsko milosrđe i ljubav još uvijek imaju potrebnu razinu, dostatnu da se pomogne najugroženijim kategorijama građana.

Posla ima puno

Direktor Caritasa Gospićko-senjske biskupije je vlč. Luka Blažević. Uz svoj redovni pastirski rad nemalo truda ulaže u rad Caritasa. Kako smo već čuli, ovih je dana sve u znaku priprema za Uskrs. Kako u duhovnom, tako i smislu darivanja potrebitih. Kaže kako bi se o radu Caritasa moglo puno toga reći, ali to medije možda niti ne zanima. Nema tu skandala niti senzacija.
– Posla ima puno i sve činimo kroz ljubav kakvom nas je naučio naš Otac. U vrijeme korizme nije samo važno hoće li se netko ostaviti pušenja ili slatkiša. Važna je ta duhovna priprema, da jedni drugima budemo na pomoći, da ljubimo jedni druge i pomažemo si. Tek će nam tada Uskrs biti ono što on uistinu jest: najveća radost i najveći kršćanski blagdan. Što se rada Caritasa tiče on je podijeljen u više segmenata. Osnova našega djelovanja je terenski rad, najbolji način da uvidimo potrebe siromašnih, ugroženih i napuštenih. Netko nema hrane, netko krova nad glavom, ležaj, odjeću. Već sam razgovor i obilazak tih ljudi daje im snagu i sigurnost jer shvaćaju da nisu zaboravljeni. A to je ponekad važnije od samoga novca. Lani smo dostavili 2.700 paketa hrane i drugih potrepština. Područje našega djelovanja seže kroz tri županije, od Gračaca do Ogulina. Veće količine hrane svaka dva mjeseca dostavljamo za oko 400 obitelji.

Pomažu i volonteri

U pripremi paketa pomažu nam i volonteri, ljudi bez kojih Caritas svakako ne bi bio ono što uistinu jest. Ponosni smo na našu akciju slanja djece na ljetovanje u Belgiju. Treću godinu za redom šaljemo po 80-ero djece obiteljima koje ih ugošćuju na tri tjedna. Ta je gesta naših prijatelja iz Belgije tim veća što je riječ o djeci iz obitelji slabijeg imovinskog stanja. Po povratku s ljetovanja djeca su puna utisaka, stekli su nove prijatelje, vidjeli svijeta. Uz pomoć resornog ministarstva provodimo akciju »Ugrijmo domove« tijekom koje dijelimo peći na kruta goriva. Samo smo lani podijelili 50 štednjaka. Pomažemo i u stambenom zbrinjavanju poput obitelji Marčić iz Krbavice kojima je požar odnio dvoje djece i dom. Osigurali smo dovoljan broj donacija da se tim ljudima obnovi izgorjela kuća. Treba istaknuti da smo angažirani u obilježavanju svih blagdana. Prigoda je to biti s našim vjernicima, pružiti im riječ utjehe, zajedničku molitvu i prigodan dar. Često pohodimo domove osoba s invaliditetom, starije i nemoćne. Njima je također važno društvo, da ih netko posjeti, donese im drva, uredi dom i pripremi topli obrok. I ovaj oblik našega djelovanja realiziramo u suradnji s Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi. Ovo je tek dio našega opusa i rada na terenu, naglasio je vlč. Blažević.

Pomno planirane aktivnosti

Dok smo razgovarali naš je sugovornik u kraćim stankama koordinirao pripremu obilježavanja blagdana zaštitnika župe sv. Josipa, bilježio što sve valja pripremiti za Uskrs, kakvi su prioriteti, kada stižu nove donacije. Pripreme za Uskrs teku po planu. Kako u duhovnom, tako i u materijalnom smislu. Na rastanku nam je govorio o iznenadnim situacijama, kada se u pomoć priskače doslovno u pol noći.
– Iako pomno planiramo sve naše aktivnosti, događa nam se povremeno nešto na što se ne može računati. Tako su Kosinj u siječnju poharale katastrofalne poplave. Rijeka Lika je prodrla u više od stotinu domaćinstava. U koordinaciji sa svećenikom iz Kosinja Caritas je odmah bio na terenu. Trebalo je svega što nužno treba jedno domaćinstvo i obitelj: hrana, voda, kućanski aparati, peći, bijela tehnika, odjeća, posteljina. Radilo se danomice i na terenu se to osjetilo. Poplavljeno je područje pohodio i kardinal Josip Bozanić. Obišao je dijelove poplavljenog Kosinja i tom je prigodom Caritasu donirao 50 tisuća kuna. Ovih su dana stigli kamioni pomoći iz Italije. Dobri ljudi nam uvijek daju potporu u radu jer znaju da ćemo pomoć uputiti tamo gdje je ona najviše potrebna. Lijepo je činiti dobro. Baš kao što je to rečeno i u geslu Caritasa: »Bog ljubi vesela darivatelja«.