Hodočašće otočkog dekanata

Ponedjeljak, 13. 3. 2006.

Na samom početku mise vlč. Jure Tutek župnik brinjski i dekan otočki nazočne je upoznao sa osobitostima ovoga dekanata, njegovim vjerskim životom i običajima. Otočki dekanat, rasprostrt na Gacki i Brinjski kraj, ima 18 župa na kojima djeluje 7 biskupijskih svećenika. U svim župama osiguran je prostor za vjerske obrede. Jedino u Vrhovinama se vjernici sastaju u mjesnoj školi. Na površini od 1.056 km2 živi 16.220 stanovnika. Dekan je istakao upravo taj problem nedovoljne naseljenosti. Za primjer je naveo župu Lipice u kojoj se od ove jeseni zatvara škola, a ubrzo će je slijediti i ostale područne škole s nedovoljnim brojem djece.

U svojoj propovijedi gospodin biskup je nakon pozdravnih riječi hodočasnicima svoje razmišljanje usmjerio na nedjelju - Dan Gospodnji – i očitovao je kao proslavu Presvetoga Trojstva i Uskrsloga Krista. «Svake nedjelje kršćanska zajednica na svojim zborovanjima ispovijeda i svjedoči ono što je čini posebnom zajednicom i različitom od drugih: ona smrt Gospodnju naviješta, slavi Kristovo uskrsnuće i njegov slavni dolazak očekuje.» U nastavku propovijed se bavila prvim misnim čitanjem i Abrahamovim posvjedočenjem vjernosti Bogu kroz spremnost na žrtvovanje sina. Paralelu ovom presedanu vjernosti gospodin biskup je u naše vrijeme našao u primjeru Kaje Pereković: «Ona je na oltar Domovine prikazala četiri svoja sina i ponosna je na njih.» te nastavio: «Ovaj narod ima samo onu budućnost u kojoj žive ljudi koji su spremni raditi i umrijeti jedni za druge. Mi smo osjetili nedostatak takvih ljudi u današnjem društvu i odlučili ovdje u blizini graditi Crkvu na čast onima koji su bili sve žrtvovati iz ljubavi prema Bogu i bližnjemu.»

Nakon što je misa završila svi su se zaputili u Muzej Like razgledati izložbu koja predstavlja crkve senjskog dekanata. Vlč. Ante Luketić je vjernicima tumačio izložene fotografije. Svi su se mogli okrijepiti toplim napicima i suhim pripravcima.
Program je završio nešto prije 19.00 sati. Nažalost, kao ni prošle, tako ni ove nedjelje hodočasnike nije poslužilo dobro vrijeme.

Draženko Tomić