Hodočašće senjskog dekanata

Ponedjeljak, 25. 2. 2008.

Na svetoj misi u gospićkoj katedrali, kojoj je pribivalo oko 150 ljudi, posebno lijepo je pjevao zbor iz senjske katedrale i župe sv. Jurja predvođen g. Ivanom Prpićem špikom. Na samom početku mise svoj dekanat je ukratko predstavio preč. Mile čančar, senjski župnik i dekan, prepozit senjskoga kaptola, s posebnim naglaskom na katolička udruženja koja djeluju na tom prostoru.
Zahvaljujući hodočasnicima na njihovu dolasku i njegovanju zajedništava sa biskupijskim središtem, mons. dr. Mile Bogović iznio je par crtica iz povijesti Senja i senjskog dekanata. Prisjetio se svoga boravka u Senju te spomenuo da je prilikom njegova dolaska tamo djelovalo 20 časnih sestara, a danas nema niti jedna. Obzirom na pastoralnu godinu suradnika u župnoj zajednici podsjetio podcrtao je da župa treba biti osjetljiva ne samo na liturgijska vremena nego i na vrijeme u kojem ljudi žive, te na konkretne potrebe svakog župnog člana. Obzirom na evanđelje treće korizmene nedjelje uočava da Isus poziva vjernike na razgovor. Velika bi šteta bila za svakog pojedinca kad ne bi uspostavio razgovor s Bogom. Samarijanka se upustila u taj razgovor s Isusom kao onim koji želi dobro bez obzira na njezinu samospoznaju grijeha. Svijet nije bez Božje poruke, ali pitanje je želi li je čuti. Župna zajednica je mjesto gdje je čujnost Božje poruke najveća.