Izdavaštvo slunjskog kraja

Četvrtak, 23. 3. 2006.

 

Na skupu je nazočilo preko stotinu gostiju, pretežito Slunjana nastanjenih u Zagrebu ali i više znanstvenika, akademika i svećenika. Uvodne riječi uputili su načelnik općine Rakovica Franjo Franjković i predsjednik Gradskog vijeća Slunja Nikola Japunčić. U svojim uvodnim riječima gospićko-senjski biskup mons. dr. Mile Bogović je poručio: «Kroz cijelu svoju povijest Kordun je bio prostor malih skromnih ljudi bez velikih ambicija koji su bili suzdržani prema vlasti od Turaka i Austro - Ugarske pa do dvije posljednje Jugoslavije. Zato i nije čudo da se između njih iznjedrio samo jedan biskup».

O izdavaštvu slunjskog kraja govorio je župnik i dekan slunjski mons. Mile Pecić. Sve je započelo s kraja sedamdesetih godina kada se u Cvitoviću od strane popa Mate Pavlića počela izdavati Župna panorama koja je kasnije prerasla u Mostove koje su uređivali mons. Tomislav Šporčić i zadnjih desetljeće mons. Pecić. Slunj je doživio ekspanziju i na području video zapisa s nizom dokumentarnih filmova koji su vezani za ime Vlade Butine kao i sve veći broj audio naslova.
Zatim su o knjizi Ivana Strižića Žrtvoslov slunjskog kotara govorili dr. Agneza Szabo i akademik Vlamidir Pećarić, kao i sam autor Ivan Strižić. Središnja vrijednost Žrtvoslova je u činjenici da je po prvi puta donesen pravi popis žrtava, ljudi, žena, djece, staraca i svećenika, onih o kojima se u komunizmu nije smjelo pisati. U Žrtvoslovu se nalaze žrtve počinjene od strane četnika, partizana i ustaša.

Tekst i snimka (detalj s predstavljanja) Zvonko Ranogajec

  Vijesti - Sve