JOSIPDOL: Dvadeseta obljetnica podizanja iz pepela crkve sv. Kate na Viničici

Nedelja, 23. 5. 2010.

Pogledajte više fotografija od VINIČICA 23-5-2010 Duhovi

Misi su nazočili članovi općinskog poglavarstva Josipdola na čelu s načelnikom Zlatkom Mihaljevićem, zatim KUD-ovi iz Modruša i Tounja, a liturgijsko pjevanje je predvodio zbor mladih Santos iz Ogulina. Nakon liturgijskog slavlja svi su prešli u obližnji lovački dom na narodno slavlje koje su animirali članovi KUD-a.

Okupljeni vjernici Josipdola, Oštarija i okolice radosno su dočekali vlč. Zlatka koji je ovdje dugo bio župnikom, pozorno se slušala svaka njegova riječ, a naročito prisjećanja iz vremena obnove crkve i domovinskog rata. "Oni koji su srušili ovu crkvu u drugom svjetskom ratu, nisu mogli srušiti vjeru ovoga naroda, niti sigurnost da sv. Kate čuva sav ovaj narod od Plaškog, Josipdola, Modruša, Oštarija, Tounja, Ogulina bez obzira što je "njena" crkva srušena. S tom vjerom crkva je obnovljena i velebno posvećena 90.-te godine, da bi opet nakon godinu dana bila u velikoj opasnosti od strane sinova i unuka onih prvih rušitelja. Padale su granate okolo ove crkve, ali Bog i zagovor sv. Kate nisu dali da opet bude porušena. Hvala svima koji su spontano i bez nekih velikih akcija i vodstva od strane svećenika ovo mjesto obnovili."