Kamen za crkvu na Udbini

Utorak, 21. 8. 2007.

Župnik Anto Trgovčević i dekan Mile Pecić 21. kolovoza pohodili su stratište šajfarov Gaj, gdje su partizani strijeljali 19. lipnja 1944. godine 51 civilnu osobu kao odmazdu za svoje poginule borce. O kakvoj se svireposti radilo govori podatak da su ocu Jure Salopeka, prije strijeljanja, izvadili oči i dali ih sinu koji ih je morao nositi na tanjuru pred ocem prije strijeljanja! Francika Barić nije htjela bez muža pa je i ona strijeljana. Ovi su se ljudi samo znali nadati novom danu i radovati se izlazu sunca a bila im je strana komunističaka ideologija. Ali "ubrojeni su među razbojnike". Župnik i dekan izabrali su kamen sa ove lokacije i dali ga klesaru na obradu. Na tom kamenu dimenzija 30 x 20 x 15 cm bit će ispisan tekst: šajfarov Gaj 19.06.1944. Lađevac - Slunj.