Konferencija za tisak biskupa Bogovića uoči proslave 1700. obljetnice Milanskog edikta
313. godina bila je izuzetno važna za svijet i Crkvu nakon što je do tada proganjana Crkva dobila slobodu i time postala državna religija. Tada su udareni temelji društva koje je počelo usmjeravati svjetske povijesne tokove sve do današnjih dana. Neki su smatrali da je bila greška povezivanje trona i oltara odnosno Crkve i države, no od 313. godine dolazi do ekspanzije crkvenih redova i znanosti. Do pojave Konstantina mnogi su proganjali kršćane, a neki kao Dioklecijan koji su u početku bili blagonakloni, počeli su ih proganjati jer su uvidjeli da kršćani koji opraštaju neprijateljima ne mogu kvalitetno obraniti carstvo. Hrvatski kršćani posebno su bili osjetljivi na pobjedu u znaku križa jer je on našim braniteljima oko vrata bio znak uz kojeg su pobijedili, baš kao i Konstantin. Pobjeda i sloboda ne smiju se odvajati od Kristove poruke jer bi pobjeda i oslobođenja mogla biti iznakažena kao kada su „osloboditelji“ 18. studenog 1991. godine ušli u Vukovar. O tome ćemo imati 9. rujna skup znanstvenika i mislioca na Udbini na temu pojmova oslobođenja i slobode.
Biskup je istaknuo da će se na misi prinijeti dva značajna simbola koja vežu Hrvatsku s Konstantinom, to je svjetiljka nađena u Sisku a koja je bila simbol nacionalnog susreta mladih u tom gradu te rimski novac s likom cara Konstantina na kome je križ na kacigi. Sa skupa u Rakovici biciklisti će svjetiljku odnijeti u Milano i tako povezati ova dva mjesta simbolom vjere. Na proslavu u Rakovici pozvani su predstavnici Hrvatskog sabora te lokalnih regionalnih i mjesnih samouprava.
Načelnik općine Rakovica Franjo Franjković govorio je o tehničkim detaljima proslave, a smotri folklora Korduna na koji se stavlja sve jače težište čime se i redefinira pojam Korduna koji je bezrazložno dobio kroz povijest neutemeljenu kvalifikaciju.
Biskup je odgovarajući na pitanja pojasnio vezu između majke cara Konstantina Jelene te predstavnika udruge „U ime obitelji“ čime Crkva želi zaštiti ulogu kršćanske obitelji i uloge žene kao majke, jer se po zdravoj obitelji i spašava narod, pogotovo što smo danas svjedoci omalovažavanja i relativiziranja uloge žene kao majke. Na pitanje zašto središnja proslava u Hrvatskoj u Rakovici, biskup je istaknuo da je on kao povjesničar shvatio značaj događaja pred 1700 godina i povezao da s Rakovicom čiji je patron Konstantinova majka sv. Jelena.