Četvrtak, 6. 8. 2020.

Krivi Put: biskup Bogović na proslavi zaštitnice župe Gospe Snježne

Blagdan Gospe Snježne svečano je u srijedu 5. kolovoza proslavljen po tradiciji u Krivom Putu ponad Senja kao blagdan nebeske zaštitnice ove župe. I ove godine su se na blagdan Gospe Snježne okupili brojni Krivopućani iz Hrvatske i inozemstva koji time pokazuju vezanost za svoj rodni kraj i župu koja je početkom prošlog stoljeća imala više stanovnika od Senja. Misno slavlje predslavio je gospićko-senjski biskup u miru mons. dr. Mile Bogović u suslavlju župnika Krivo Puta i Senja dr. Richarda Pavlića, senjskog dekana i župnika Sv. Jurja preč. Silvija Milina, župnih vikara Nikole Prša i Marija Kralja i ovogodišnjeg mladomisnika biskupije vlč. Brune Lovakovića. Glazbom je liturgiju uzveličao dio katedralnog zbora iz Senja pod vodstvom i uz orguljsku pratnju Ivana Prpića Špike.

Misno slavlje započelo je procesijom s kipom Gospe Snježne od mjesnog groblja te nastavljeno u župnoj crkvi. Biskup Bogović se posjetio trenutaka pred 54 godine kada je kao mladi svećenik prvi puta došao u ovu župu, u crkvu bez krova. Vremenom se duboko povezao s mjestom i ljudima te je bio počašćen boravkom Krivom Putu. U nastavku je poručio: „Mi danas slavimo ovdje u Krivom Putu. Mi koji smo ušli pod krov ove crkve, okupili se oko ovog žrtvenika ili oltara, želimo tom slavlju dati kršćansko obilježje. Kao što je Isus svojom nazočnošću u Kani Galilejskoj obilježio ono obiteljsko slavlje, tako neka obilježi i ovo naše.

Današnje naše slavlje kao državljana Republike Hrvatske ima tri glavna čimbenika : Dan pobjede, dan domovinske zahvalnosti i dan branitelja. Jednom rečenicom to možemo izreći dao smisao onog obiteljskog slavlja: u proslavi narodne pobjede sa zahvalnošću se sjećamo naših branitelja.

U slavlju svete mise imamo također tri čimbenika misnog slavlja: tvoju smrt, Gospodine naviještamo, tvoje uskrsnuće slavimo, tvoj slavni dolazak iščekujemo.  Svako slavlje ima tri sastavna dijela: Žrtva, pobjeda, nada.  Što je veća žrtva, to je slavnija pobjeda, to je izglednija nada. Onaj koji izbjegava vlastitu žrtvu, ne zaslužuje pobjedu niti ima razlog nade u sebi. Sedam je smrtnih grijeha današnjeg svijeta: bogatstvo bez rada, uživanje bez savjesti, znanje bez karaktera, posao bez morala, znanost bez ljudskosti, religija bez žrtve, politika bez načela (Mahatma Gandhi). U tome vidimo vrijednost našega slavlja što smo imali mnogo onih koji su očitovali spremnost na žrtvu, zato su oni pobjednici zajedno s onima za koje su se žrtvovali; zato imaju pravo na nadu u tom društvu,“ poručio je biskup Bogović te progovorio o gozbi i slavljima:

“Svako slavlje uključuje bolnu i pobjedničku dimenziju, i nadu. Mi stalno čuvamo mnogo toga što nas žulja, potiče nas da budemo nervozni, ljutiti na nekoga. Danas neki kažu da smo otišli na krivi put.  Pripremiti zajedničko blagovanje uključuje pomirenje i opraštanje. Na slavlje u Kanu Galilejsku pozvan je i Isus. On neka bude sudionik svih naših slavlja sa svojom žrtvom, sa svojom pobjedom, sa svojom nadom. Pobjeda nije čista ako joj ne prethodi žrtva, nada nije izgledna ako je bitka izgubljena.“ Biskup se na koncu podsjetio svih naših poginulih branitelja te ih preporučio u zagovor Gospe Snježne.

Domaći župnik Richard Pavlić zahvalio je brojnim župljanima koji su pripomogli da se i ove godine dostojanstveno obilježi blagdan Gospe Snježne a misi su nazočili gradonačelnik Senja Sanjin Rukavina, predsjednik gradskog vijeća Željko Tomljanović i dožupan Ličko-senjske županije Vice Nekić.

Zvonko Ranogajec