Ljetni susret bogoslova i sjemeništarca Gospićko-senjske biskupije u Gospićkom dekanatu

Četvrtak, 22. 7. 2021.

Bogoslovi gospićko-senjske biskupije svake godine tjedan dana proborave zajedno na ljetovanju upoznavajući po jedan dekanat biskupije. Ove godine bio je na redu Gospićki dekanat. Okupili smo se u biskupskom domu u Gospiću, u ponedjeljak 19. srpnja ujutro bogoslovi: Dalibor Janković, Krunoslav Brajdić, Karlo Špoljarić i Marko Butković. Mihael Tomić i Kristijan Pajdaković bili su spriječeni. Nakon smještaja  u Biskupskom domu, imali smo susret i razgovor s našim biskupom Zdenkom Križićem. Nakon objeda  krenuli smo s kancelarom i tajnikom Mišelom Grgurićem u obilazak župa Lički Novi, Bilaj i Ribnik. S njima nas je upoznao vlč. Herbert Berisha.

Navečer smo prisustvovali predstavljanju knjiga pok. biskupa mons. Mile Bogovića u Pučkom otvorenom učilištu u Gospiću.

U utorak, 20. 7. nakon doručka u Biskupskom domu pohodili smo župe Bužim, Smiljan, Trnovac i Brušane u kojima nas je ugostio ekonom biskupije, koji je ujedno u ovim župama župnik, preč. Nikola Turkalj.

Poslijepodne pohodili smo župe Lički Osik i Široku Kulu gdje nas je dočekao župnik koji vrši i službu ravnatelja Caritasa, preč. Luka Blažević. Nakon večernje sv. mise u Ličkom Osiku večerali smo i družili se.

U srijedu 21. srpnja u Biskupskom domu sudjelovali smo na sv. misi koju je predvodio biskup mons. Zdenko Križić u zajedništvu s preč. Mišelom Grgurićem i preč. Nikolom Turkaljem. Nakon doručka uputili smo se u župu Kosinj gdje nas je dočekao župnik vlč. Pero Jurčević i počastio nas objedom.

Poslijepodne  vlč. Mile Šajfar upoznao nas je sa župom Perušić, a potom smo nastavili put u župe Klanac, Aleksinicu i Pazarište gdje nas je dočekao župnik vlč. Petar Šporčić. Ugostio nas je večerom koja je protekla u radosnom druženju.

U četvrtak nakon doručka pripremili smo se za svečano slavlje u gospićkoj katedrali gdje se slavi zaštitnica Grada Gospića sv. Marija Magdalena i obljetnica posvete gospićke katedrale. Najprije je u 9,30 sati bila molitva na groblju ispred spomen-križa poginulim braniteljima, a nakon toga su u procesiji gospođe u narodnim nošnjama nosile kip sv. Marije Magdalene u katedralu gdje je u 10 sati počela svečana euharistija koju je predvodio naš biskup mons. Križić u zajedništvu s većim brojem svećenika.

Nakon sv. mise u kojoj smo asistirali, župnik preč. Mario Vazgeč pozvao nas je na objed i predstavio nam župu.

Nakon objeda i druženja, vratili smo se u svakidašnjicu puni dojmova, zahvalni svima koji su nas primili, upoznali sa svojim pastoralnim radom, ugostili, napose našem biskupu Zdenku Križiću koji nas je pratio povremeno svojom prisutnošću i očinskim nagovorom, voditelju Mišelu Grguriću, ekonomu Nikoli Turkalju i časnim sestrama u Biskupskom domu. Svima zahvaljujemo i preporučamo se u Vaše molitve da ustrajemo na putu prema svećeništvu.

Krunoslav Brajdić, bogoslov

Galerija fotografija