Naši biskupi na proslavi 250. obljetnice osnovnog školstva u Gospiću

Srijeda, 7. 12. 2016.

Današnji dan je prilika da se prisjetimo mnogih značajnih ljudi i događaja koji su obogatili povijest školstva u gradu Gospiću. Arhivistica Katarina Mataija predstavila je izložbu dokumenata i fotografija pod nazivom, „Blago iz školske škrinjice“, koju je pripremio Državni arhiv u Gospiću, a zatim su govorile viša stručna suradnica za školstvo Irena Buneta u ime Ličko-senjske županije i zamjenica gospićkog gradonačelnika Marta Grgurić.

Prisutne je na kraju pozdravio i djelatnicima škole čestitao obljetnicu biskup mons. Zdenko Križić te spomenuo da su kroz gospićku osnovnu školu prošli mnogi znameniti ljudi kao i oni čije je značenje ostalo skrovito, ali su svojim znanjem, kulturom, vjerom, duhovnošću i poštenim životom, uz mnoge žrtve, oplemenili i produhovili narod ovog kraja. Generacije učitelja su se samozatajno žrtvovale prenoseći znanje i iskustvo, a napose odgoj i kulturu brojnim naraštajima ovog podneblja. O mnogim tim učiteljima nemamo većih pisanih tragova, ili možda ništa od toga, ali njihova dobra nisu s njima umrla i nestala; ona još uvijek nevidljivo žive i neizrecivom snagom duha zrače. Povijest se ne smije zaboraviti, jer se u njoj imamo čime ponositi i iz nje mnogo toga naučiti. Povijest gledamo sa zahvalnošću, ne sa željom da se u nju vratimo, nego da iz nje crpimo novo svijetlo i nova nadahnuća za sadašnjost i budućnost. Zahvalnost, u ime Crkve, izričemo i svima vama, dragi nastavnici i školski djelatnici koji danas nosite odgovornost za osnovno školstvo u našem gradu. Crkvi je jako stalo do solidne formacije mladih generacija i zato neizmjerno cijeni vaš rad. Poznati su nam problemi školskih djelatnika u ovom vremenu, u smislu vrjednovanja vašeg rada, kao i teškoće vezane uz odgoj i naobrazbu koju trebate prenositi današnjem naraštaju. Nemojte klonuti u tom svom zahtjevnom i neizmjerno važnom poslanju formiranja mladih generacija koje će sutra preuzimati odgovorne dužnosti za ovaj naš Grad, Županiju i našu Domovinu. Prenosite djeci znanje i temeljne ljudske vrjednote za izgradnju boljeg i plemenitijeg društva. Izazivajte glad znanja kod ovih najmlađih, – i dodao je jednu njemačku izreku: „Po dobrim školama i dobrim cestama poznaju se dobre države.“ Naš grad cestovno je dobro povezan, ali nadamo se o da će i po dobrim školama, dobroj izobrazbi mladih generacija, davati doprinos boljitku cijele naše zajednice, zaključio je biskup Križić.
Nakon pozdravnih govora i čestitki prisutni su razgledali izložbu Državnog arhiva iz Gospića, postavljenu u glavnom predvorju škole, kao i učionicu iz polovice prošlog stoljeća koju su uredili djelatnici osnovne škole. Uz izložbu, pripremljen je katalog s povijesnim podacima o školi i fotografijama.
U poslijepodnevnom dijelu proslave sudjelovao je gospićko-senjski biskup u miru mons. Mile Bogović. Profesor povijesti Krešimir Matijević održao je predavanje o povijesti osnovnog školstva u Gospiću od 1766. godine do Domovinskog rata, a bivši dugogodišnji ravnatelj osnovne škole i sadašnji ravnatelj gospićke gimnazije, profesor Milan Štimac, predavao je o povijesti osnovne škole u Domovinskom ratu i poraću.

gs 250god skolstva

Franje Puškarić