Osnovana katedra čakavskog sabora Modruše

Nedelja, 12. 3. 2006.

Osnivanju su nazočile brojne udruge s prostora Modruša, KUD Gradina Eko udruga Opstanak, načelnik općine Josipdol Zlatko Mihaljević, župnik župe Presvetog Trojstva iz Modruša vlč. Zdenko Skender a poseban gost bio je predsjednik Katedre čakavskog sabora iz Otočca Milan Kranjčević. Otočka katedra se već znatno afirmirali radom i izdavačkom djelatnošću na području njegovanja povijesne baštine i čakavštine. Za predsjednika Katedre čakavskog sabora Modruše izabran je Zvonko Trdić, dopredsjednika Ivan Mihaljević Barak, tajnika prof. Josip Šibarić i članice upravnog odbora Ružica Neralić i Ruža Brajdić. Kao glavni programski zadatak za 2006. godinu istaknuto je njegovanje čakavštine kao i animiranje povjesničara, arheologa, jezikoslovaca i inih znanstvenika koji će sačiniti osobnu kartu ovog prvorazrednog povijesnog kraja Hrvatske koji će biti objavljeni u Modruškom zborniku koji će se tiskati svake godine. Isto tako Katedra će suizdavati i župni godišnjak Modruš zajedno sa župom Presvetog Trojstva.