Otkrivanje spomenika na 19. obljetnicu progonstva Slunjana
Zatim je služena sveta misa u župnoj crkvi Presvetog Trojstva koju je predslavio župnik i dekan slunjski mons. Mile Pecić u koncelebraciji dekana karlovačkog vojnog dekanata Andrije Markača, župnika Rakovice vlč. Petra Boguta, župnika Lađevca i Cvitovića mr. Antonija Čuture i župnog vikara iz Ogulina vlč. Stanka Smiljanića. U svojoj homiliji mons. Pecić je istakao da se napajamo na žrtvama naših sinova koji su dali živote za naš mir i slobodu. Pred novim izazovima trebamo imati njihov žar i spremnost na žrtvu.
Nakon mise je u Drežničkom Selištu u nazočnosti ministara unutarnjih poslova Tomislava Karamarka i branitelja, Tomislava Ivića te predstavnika ministra obrane generala Marijana Marekovića otkriven spomenik hrvatskom policajcu Nikoli Hodaku koji je stao pred tenkove i junački poginuo.
U večernjim satima u prepunoj kino dvorani Pučkog otvorenog učilišta održana je tribina na temu „Tužno sjećanje na progonstvo“ koja je okupila čelnike grada Slunja kao i Gospićko-senjski biskup mons. dr. Milu Bogovića kao i ravnatelja Memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata dr. sc. Antu Nazora. On je progovorio na temu „,Krivotvorenje činjenica iz Domovinskog rata“. U kulturno-umjetničkom dijelu programa nastupio je 1. mješoviti zbor hrvatskih branitelja „Petzar Svačić“ iz Karlovca kao i Puhački orkestra DVD-a Otočac.
Biskup Mile Bogović na početku je za vrijeme Domovinskog rata i progonstva poručio da su to bili tužni ali i hrabri dani. Tada smo svi bili povezaniji nego u nekim drugim vremenima i tražili smo način kao pomoći svom gradu, selu, bratu ili sestri. To su vremena koja ne zaslužuju zaborav. Dr. Nazor na tu problematiku gleda svehrvatskim očima te ima sposobnost vidjeti cijelu Hrvatsku u tim herojskim vremenima. Sjetimo se tih ne tužnih već herojskim vremena, zaključio je biskup Bogović.
Dr. Ante Nazor je govorio na brojnim primjerima pisanja u hrvatskim tiskovinama i knjigama koja krivotvore činjenice iz Domovinskog rata. Od toga da je konglomerat loših politika doveo do rata pa da je rat posljedica dogovora Hrvatske i Srbije oko podjele BiH. Posebno se osvrnuo na istupe srpskih čelnika u Hrvatskoj koji su tijekom Domovinskog rata u Vukovaru bili glavni jastrebi tadašnje politike RSK. Brojni novinari i povjesničari u Hrvatskoj brkaju uzroke i posljedice te često neobjektivno generaliziraju. Istaknuo je i pitanje Srba u Gorskom Kotaru koje neki ističu kako su bili lojalni, no zanemaruju činjenicu da su bili opskrbljeni oružjem od strane tadašnje JNA i admirala Mamule. Dr. Nazor je ukazao na temeljnu činjenicu da je Vukovar temelj obrane Hrvatske a Ovčara je simbol stradanja. Oluja je vrh jednog procesa koji se ne može gledati bez činjenica da je u Domovinskom ratu ubijeno 10 tisuća ljudi, 20 tisuća ih je ranjeno, pola milijuna je bilo 4 godine u progonstvu. Gledajući sve dokumente srpske strane iz ni jednog se ne može iščitati da su bili za integraciju s Hrvatskom.
Predavanje dr. Nazora izazvalo je veliku pozornost nazočnih među kojima su bili župnik i dekan slunjski mons. Mile Pecić, župnik Cvitovića i Vaganca mr. Antonio Čutura kao i ratni zapovjednici vojske i policije iz Slunja te brojni borci i civili, svjedoci ratnih zbivanja i strahota u slunjskom kraju. Na kraju je otvoren ai izložba fotografija stradanja Slunja autora Vlade Butine.