Polnoćka u Gospiću

Nedelja, 25. 12. 2016.

Ponoćku u pola noći predvodio je gospićko-senjski biskup mons. mr. Zdenko Križić u zajedništvu sa župnikom mons. Milom Čančarom, duhovnim pomoćnikom župe vlč. Vinkom Međugorcem i biskupovim tajnikom i župnim vikarom vlč. Mišelom Grgurićem, uz asistenciju đakona vlč. Pere Jurčevića. Pjevao je katedralni zbor pod ravnanjem i uz orguljsku pratnju mr. Rudia Barišića. Biskup se u propovijedi osvrnuo „na radostan i utješan navještaj događaja koji nas svake godine impresionira i zadivljuje: Bog je sišao među ljude, postao čovjekom, jedan od nas, postao je 'Emanuel', tj. 'S nama Bog'... Bog je došao na blag i nježan način i samo tako želi djelovati u našoj povijesti. Nikome se silom ne nameće, ostavlja svakog čovjeka slobodnog da ga prihvati ili ne prihvati. Radije je prihvatio da se rodi u štali nego da nasilno uđe u nečiju kuću... Ima puno kršćana koji kažu da vjeruju, slave Božić, ali žive kao da Boga nema. Bolje je biti nevjernik nego vjernik koji u svom životu ne drži puno do Boga i njegovih zapovijedi. Jer ovakav vjernik postaje sablazan drugima...

Isus nam je navješten kao 'Svjetlo istinito koje prosvjetljuje svakog čovjeka'. Mi znamo da svjetlo po sebi razgoni tamu, takav je prirodni zakon. Ali kad je u pitanju Božje svjetlo taj zakon ne vrijedi: da bi Božje svjetlo rastjeralo tamu našeg života potrebno je da ga čovjek htjedne primiti u svoje srce...“

Biskup je pozvao da se odreknemo bezbožnosti i svjetovnih požuda te da razumno, pravedno i pobožno živimo u sadašnjem svijetu, jer život u ovome svijetu ne traje predugo te nastavio: „Svi znamo da problem nezadovoljstva, besmisla i očaja koji vladaju u mnogim srcima današnjih ljudi nisu sigurno toliko zbog neimaštine koliko zbog unutarnje praznine. Problem droge u svijetu i kod nas nije problem siromašnih nego bogatih. To isto vrijedi za nepravdu i kriminal koji su, u najvećoj mjeri, proizvod bogatih, proizvod ljudi kojima je, uglavnom, puna kasa, ali prazno srce, kojima je glavni životni cilj imati, a ne biti.“

Na kraju je pozvao da „se otvorimo Božiću, da Božić uđe u naša srca, da nas obasja njegovo svjetlo, tada ćemo dobro razumjeti što je u životu najvažnije, a do čega treba ili ne treba puno držati. Čestitajući blagoslovljen Božić zaželio je da ova noć bude svima novi početak boljeg života koji nam Isus nudi, da se odreknemo nekih naših tama, prije nego što to bude prekasno!“

s. Robertina Medvengs polnocka 3

gs polnocka 2