Povratak znanstvenika u Liku

Srijeda, 26. 9. 2007.

Pozdravne riječi okupljenim uzvanicima uputili su Milan Kolić, gradonačelnik grada Gospića i Milan Jurković župan Ličko-senjske županije. O ulozi petog (gospićkog) područnog centra u okviru mrežnog ustroja Centara Instituta Ivo Pilar govorio je prof. dr. sc. Vlado šakić, ravnatelj Instituta. Nazočnima je obećao skoru iscrpnu znanstvenu monografiju o gradu Gospiću. Centar je otvorio i o strategiji razvoja mreže područnih centara Instituta Ivo Pilar govorio dr. sc. Nevio šetić, predsjednik Upravnog vijeća Instituta i izaslanik ministra znanosti obrazovanja i športa Draga Primorca. Nazočnima se obratio i dr. sc. Željko Holjevac, ravnatelj gospićkog Područnog centra.Prostorije je blagoslovio biskup Gospićko-senjski mons. dr. Mile Bogović. Pri tome je napomenuo da se nakon odlaska Turaka na ličko područje vraćaju važne institucije. Tako je nakon Domovinskog rata u Gospiću uspostavljeno županijsko središte, a on sam je 2000. godine vratio štap krbavskih biskupa natrag iza Velebita (tj. osnovana je biskupija), a evo konačno dolaze i znanstvenici.