Preminuo fra Stjepan Bergovec

Četvrtak, 5. 5. 2022.

Preminuo fra Stjepan Bergovec

Član Hrvatske kapucinske provincije sv. Leopolda Bogdana Mandića fra Stjepan Bergovec preminuo je u srijedu 4. svibnja u Zagrebu.

Misa zadušnica slavit će se u petak 6. svibnja u 14 sati u župnoj crkvi Sv. Leopolda u zagrebačkoj Dubravi a zatim je pokop u 15.40 na Miroševcu.

Fra Stjepan Bergovec je rođen 16. studenoga 1950. u Goričanu od oca Stjepana i majke Marije r. Bašnec. S 15 godina stupio je u kapucinski red Hrvatske kapucinske provincije. Srednjoškolsko obrazovanje započeo je  godine 1965. u Serafskoj srednjoj  školi u Osijeku. Po završetku prva dva razreda iste škole, redovničko odijelo (habit) obukao je, na početku novicijata, u Rijeci 24. kolovoza 1967., a prve zavjete položio 25. kolovoza 1968. također u Rijeci. Zatim je nastavio i završio srednju školu na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji za spremanje svećenika u Splitu na Poljudu. Po završetku klasične gimnazije služio je vojni rok u bivšoj državi u 1970./1971. u Beogradu. Potom je iste godine započeo studij teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, da bi zatim otišao na studij u Milano, u Italiji, gdje je 1976. na „Teološkom učilištu sv. Franje Asiškoga“ (afiliranom Papinskom sveučilištu Antonianum u Rimu), završio studij teologije.

Za đakona je zaređen u Milanu 28. lipnja 1975. a za svećenika 28. lipnja 1976. također u Milanu.

Povratkom u Provinciju, na godini pastoralne prakse bio je u Varaždinu, gdje u isto vrijeme bio promotor zvanja i učitelj đaka-sjemeništaraca.

Godine 1977. premješten je Zagreb, u Samostan sv. Mihaela gdje imenovan za službu provincijalnog tajnika, na kojoj je ostao sve do 1982. U isto vrijeme bio je odgojitelj bogoslova.

Iste 1982. otišao je Gornju Dubravu, u kapelu sv. Leopolda B. Mandića i ondje ostao sve do 2005., kao voditelj Centra sv. Leopolda. Uz brojne službe koje je ovdje obnašao, bio je upravitelje župe sv. Mihaela „in solidum“ do 2005., provincijalni definitor, gvardijan, kateheta od 1991. pa sve do 2003. obnašao je vrlo važnu službu bolničkog kapelana u „Kliničkoj bolnici Dubrava“.  Tu je službu vršio s velikom ljubavlju i uvelike doprinio duhovnoj pomoći ranjenih vojnika za vrijeme Domovinskog rata 1991. – 1995. U tom je periodu bio i vojni kapelan Zagrebačke 145. brigade iz Dubrave. Zajedno s braniteljima bio je na svim ratištima na kojima je bila i 145 brigada.

Velika je zasluga pokojnog fra Stjepana Bergovca u izgradnji crkve i samostana sv. Leopolda Bogdana Mandića. Gradnja je započela  1998., a tri godine kasnije 2001. osnovana je i istoimena župa.

Od 2005. do 2011. bio je upravitelj župa u Karlobagu, Baškim Oštarijama, Prizni, Cesarici i Lukovu Šugarju. Potom je u jednom mandatu od 2011. – 2014. bio župni vikar u župi Gospe Lurdske u Rijeci.

Godine 2014. vratio se u Zagreb, u Samostan sv. Mihaela gdje je obnašao službu župnog vikara (od 2017.), gvardijana i odgojitelja bogoslova do 2020. godine.

Fra Stjepan Bergovec obnašao je brojne i odgovorne službe u provinciji. Iako narušena zdravlja i srčanih tegoba, koje su mu posljednjih godina stvarale nemale poteškoće u radu, nikad mu nije bilo teško obavljati bilo koji posao u župi ili samostanu gdje god je bio. Još 3. svibnja služio je večernju misu i nakon nje se družio s braćom. Od srčanog udara preminuo je 4. svibnja u jutarnjim satima.

preuzeto: IKA