Subota, 14. 9. 2024.

Proslava Dana hrvatskih mučenika 14. rujna 2024.

Proslava Dana hrvatskih mučenika obilježena je na Udbini u subotu,14. rujna 2024. Središnje euharistijsko slavlje predvodio je porečko- pulski biskup mons. Ivan Štironja. Suslavili  su mons. Mate Uzinić riječki nadbiskup metropolit, mons. Zdenko Križić splitski nadbiskup metropolit, mons. Milan Zgrablić zadarski nadbiskup, mons. Ivica Petanjak krčki biskup, Jure Bogdan, vojni ordinarij mons. Tomislav Rogić šibenski biskup, mons. Roko Glasnović dubrovački biskup, mons. Ivan Šaško pomoćni biskup zagrebački, mons. Mijo Gorski pomoćni biskup zagrebački,  preč. Krunoslav Novak generalni tajnik HBK , Fra Miljenko Hontić provincijal franjevaca konventualaca, don Milan Ivančević provincijal salezijanaca i mons. dr. Richard Pavlić Gospić upravitelj Gospićko-senjske biskupije. Glavni ceremonijar bio je tajnik i kancelar Gospićko-senjske biskupije preč. Mišel Grgurić.

Prije početka misnog slavlja, pozdravni govor uputio je dijacezanski upravitelj mons. Richard Pavlić koji je pozdravio sve hodočanike riječima: "već 21. godinu zaredom (2003. -2024.) svjedoci smo vjerničkog okupljanja na prostoru današnjeg svetišta Crkve hrvatskih mučenika na Udbini. Ovo okupljanje izražaj je vjerničke zahvalnosti i odanosti onima koji su svoje živote darovali za bolje sutra i sveto danas. Uz sveti spomen na mučenike, u srcu nam je i trajni spomen na svetoga papu Ivana Pavla II. koji nam je prigodom beatifikacije kardinala Alojzija Stepinca 1998. godine u Mariji Bistrici dao snažan poticaj na štovanje svetih mučenika od početaka kršćanske vjere do današnjih dana. Taj poticaj je na osobit način prepoznao i ostvario idejni začetnik i dovršitelj svetišta Hrvatskih mučenika na Udbini (2003.-2010,), sada pokojni prvi gospićko-senjski biskup Mile Bogović Njegovo nastojanje cijenio je i nastavio njegoy nasljednik, donedavni gospićko-senjski biskup a sada splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić. Iako je naša Biskupija renutno bez vlastitog pastira, mi nastavljamo časnu vjerničku tradiciju molitvenog okupljanja na Udbini. Zato smo danas zahvalni ovdje prisutnima hrvatskim biskupima koje srdačno pozdravljamo: "Pozdravljamo i sve prisutne vjernike hodočasnike iz domovine i inozemstva, kao i sve svećenike, redovnike i redovnice, predstavnike gradanskih vlasti, predstavnike Hrvatske kopnene vojske na čelu sa zapovjednikom generalnim bojnikom Blažom Beretinom te vjernike koji nas prate preko Hrvatske radio-televizije. Na poseban način pozdravljamo predvoditelja današnjeg slavlja porečkog pulskog biskupa mons. Ivana Štironju. Njemu zahvaljujmo za očinsku blizinu i raspoloživost te ga molimo da u ime Božje započne ovo sveto slavlje."

"Promatrajući crkvu Hrvatskih mučenika u obliku križa, prisjećam se riječi blagopokojnog biskupa Mile Bogovića, prvoga Gospićko-senjskog biskupa, koji je ovu crkvu nazvao „bijelom golubicom“ i „trajnom propovjedaonicom o smislu i ulozi patnje“. Okupljeni na ovoj „Ličkoj Kalvariji“, oko ove bijele golubice i ove propovjedaonice, okupljeni oko oltara koji uprisutnjuje Kristovu nekrvnu žrtvu, muku, smrt i uskrsnuće, kao Crkva i zajednica vjernika, braća i sestre, uzdižemo ruke Bogu u znak molitve za sve žrtve tijekom višestoljetne hrvatske povijesti. Danas komemoriramo, odajemo pijetet i poštovanje, čast i priznanje žrtvama hrvatskog naroda u čiji je spomen podignuta ova crkva hrvatskih mučenika. Svetim misnim slavljem danas im svima zahvaljujemo za žrtvu života koji su, braneći svoja ognjišta, položili na oltar Domovine, za slobodu i bolje sutra svih onih koji na ovim prostorima žele u miru živjeti, vrjednovati i njegovati darove slobode," rekao je mons. Štironja u svojoj propovijedi. Nastavio je riječima: "Kao što se na Veliki petak s kalvarijskog križa zaorio Isusov glas: „Oče, oprosti im, ne znaju što čine“ (Lk 23,34), tako bih želio da i danas s ove naše Kalvarije usred kršne Like, odjeknu te iste riječi u obliku molitve i poruke mira: Oprosti, Bože svima onima koji umjesto mira siju nemir, umjesto ljubavi šire mržnju, umjesto oproštenja raspiruju osvetu. Isuse, jedini Otkupitelju čovječanstva, smiluj se svima nama i cijelome svijetu."

Propovijed u cijelosti možete pronaći na mrežnoj stranici Gospićko-senjske biskupije pod domenama Propovijedi.

Na samom početku prije svete mise, Zavjetnu svijeću Hrvatske kopnene vojske zapalio je Blaž Beretin generalni bojnik. Hrvatska kopnena vojska niz godina hodočasti na Udbinu a ove godine to je pod geslom: Baci svoje mreže i izvezi na pučinu. Misu pjevanjem animirao je udruženi zbor Gospićko-senjske biskupije pod vodstvom Ivana Prpića Špike, dok su naizmjence svirali Nikola Perišić katedralni orguljaš u Gospiću te Hrvoje Trinki.