Proslava Gospe Snježne u župi Krivi Put

Nedelja, 5. 8. 2007.

Koncelebrirali su profesor na riječkoj Teologiji mons. dr. Milan šimunović, senjski župnik i dekan preč. Mile čančar i župni vikar u Senju Ivan Hodak, a misu je uzveličao župni zbor iz Senja pod vodstvom Ivana Prpića uz orguljsku pratnju Milana Dučića.Kome zahvaljivati, tko je pobjednik na Danu pobjede i Domovinske zahvalnosti, zapitao se na početku mise biskup Bogović. To su branitelji koji su dali svoje živote i kojima danas zahvaljujemo, ali i Bog, što narod prepoznaje, jer nije sve nastalo 5. kolovoza 1995. Danas se taj dan slavi na drukčiji način nego prethodnih godina, s manje oduševljenja. Neki kojima se tada pljeskalo danas su na optuženičkoj klupi, a upravo su oni osigurali položaje onima koji su ih izručili. Mi danas ne slavimo ničiji poraz, jer su na današnji dan stvoreni temelji boljeg i pravednijeg društva. Oni koji su stvarali današnju Hrvatsku uz sve svoje nedostatke imali su cilj stvaranja boljeg i pravednijeg društva u kojem država neće nekima biti maćeha a nekima majka, kao što je nekada bio slučaj. Uz sve grijehe moramo danas zahvaliti na stvaranju države jednom heroju Damiru Tomljanoviću Gavranu, državnom vrhu na čelu s predsjednikom Franjom Tuđmanom, redarstvu i vojsci. Oni su se zauzimali za slobodu i prava svih njenih građana, za prava Srba, jer kada to ne bi bilo tako, bio bi to anakronizam, dosta je, naime, bilo države u kojoj svi nisu isti. Treba zahvaliti i kardinalu Kuhariću na bljesku dobrote te mnogim svećenicima koji su ostali uz svoj narod u najtežim trenucima. Glavna pokretačka snaga svih njih bila je ljubav što su zdravi temelji za izgradnju mira. Nositelji nisu bili elitni intelektualci i karijeristi već marginalni građani obespravljeni od 1945. godine. Upravo njih treba osluhnuti i poslušati pred naredne izbore za koga glasovati.Nakon mise biskup Bogović nazočio je otvaranju sportskog centra i spomen parka posvećenog brigadiru Damiru Tomljanoviću Gavranu, koji je uz pomoć brojnih sponzora i vlastiti rad podignuo nogometni klub Bunjevac-Gavran iz Krivog Puta. Na svečanosti su bili i senjski gradonačelnik Darko Nekić, predstavnici grada Zagreba, Virovitice, ministarstva obrane RH, više udruga proisteklih iz Domovinskog rata, kao i majka heroja iz Domovinskog rata Damira Tomljanovića.