Proslava sv. Roka na Liščevki

Ponedjeljak, 19. 8. 2019.

Proslava sv. Roka na Liščevki

U nedjelju 18. kolovoza održana je po tradiciji velika proslava Rokove na Liščevki kod istoimene kapelice posvećene sv. Roku koju je 1996. godine blagoslovio tadašnji  riječki nadbiskup u miru Josip Pavlišić. Rokova na Liščevki održava se prve nedjelje nakon blagdana Velike Gospe a osim misnog slavlja kojim počinje proslava Rokove, Lišćevka je mjesto cjelodnevnog obiteljskog druženja brojnih žitelja Zagorja, Ribarića i Desmerica koji pripadaju župi sv. Jurja, kao i brojnih hodočasnika i gostiju iz Ogulinskog kraja. Ovogodišnje misno slavlje bilo je posebno u znaku oproštaja sa župnikom Zagorja dr. Željkom Blagusom koji je upravljao župom Zagorje i Modruš zadnjih 13 godina, a zadnje dvije godine je i dekan ogulinski. U slavlju je suslavio domaći sin i župnik Oštarija i Cerovnik te čuvar svetišta Gospe od Čudesa  pop Antun Luketić, a misu je liturgijskim pjevanjem uzveličao župni zbor iz Zagorja pod vodstvom Bernarde Puškarić i uz orguljsku pratnju Franje Puškarića. Na misi kod kapelice sv. Roka okupilo se više stotina župljana i hodočasnika iz župa Ogulinskog dekanata među kojima zamjenika gradonačelnika Ogulina Ivane Salopek Šumonje i Danijela Vukelje te saborskog zastupnika Tomislava Lipošćaka.

Dr. Blagus je u propovijedi podsjetio da je sv. Rok svetac pobočnik i zagovornik vrlo popularan u vjerničkom puku koji se i danas štuje. Iako u 21. stoljeću nema više bolesti kao kuge niti gladi, javljaju se „nove kuge“ koje možemo preporučiti za zagovor sv. Roku. Dr. Blagus je zatim podsjetio na svojih 13 godina pastoralnog djelovanja u župi Zagorje parafrazirajući popularnu pjevačicu Gabi Novak i njenu skladbu „Pamtim samo sretne dane“.  Analizirajući tri područja djelovanja na području posvećenosti narodu istaknuo je činjenicu da su svi rođeni u župi svih ovih godina bili kršteni i dobili su svete sakramente. U proročkom području naviještanja i propovijedanja nije bilo prigovora a svi mladi su pohađali župni i školski vjeronauk. I u području upravljačke službe u ime biskupa marno se odnosilo prema svih crkvenim objektima. Župnik nije sve u župi i ništa ne može bez suradnika laika, a uvijek je bilo ljudi dobre volje, zaključio je dr. Blagus koji na koncu mise dobio poklone od svojih župljana.

Zvonko Ranogajec