Proslavu Fabijanova

Nedelja, 22. 1. 2006.

U svojoj blagdanskoj homiliji biskup Bogović je govorio o značaju upućivanja vjernika jednih na druge jer što je među njima veći sklad to je i veće zadovoljstvo svakog pojedinca. To znači da ne možemo doživjeti pravu radost i zadovoljstvo ako se izoliramo od svih.
"Obitelj najviše osjeća svoju povezanost i zajedništvo kad se okupi oko obiteljskog stola dok kršćanska zajednica okuplja se oko stola Gospodnjega ili oltara. Današnje okupljanje ima svoj posebni razlog: proslava svetaca ove Gacke doline: sv. Fabijana i Sebastijana koje je dobilo jednu novu dimenziju, jer su se prošlih dana u ovoj crkvi našli i župljani susjednih crkava i onih Otočana koji iz tih župa potječu. Budući da je Fabijanova u Otočcu kao zaključak božićnog vremena, zgodno što nam božićno otajstvo govori o mogućnostima čovjeka da se susretne s Bogom i da ga prepozna u svojoj sredini. Neki misle da će ga lakše upoznati oni na visokim položajima: bogati, moćni, na vlasti, ugledni; kao da su oni i tu u prednosti pred siromašnima, podložnima, neukima i njima sličnima. Fabijan i Sebastijan poklonili su se Kristovoj nemoći kada su je očitovali pred progoniteljem. Povjerovali su da je ona otvorenost Božjoj svemoći. Zato su se sastali sa svojim Spasiteljem. Zato im se možemo i dalje utjecati u svojim nemoćima", poručio je između ostalog biskup Bogović.