Proštenje u Trošmariji

Nedelja, 2. 7. 2006.

Trošmarija Tko želi napredovati u dobru ne smije iz svog života isključiti teške dionice, poručio je na početku biskup Bogović okupljenim hodočasnicima podsjetivši ih na grešku apostola koji su Isusa nagovarali da ne ulazi u Jeruzalem, ne shvaćajući zadaću kršćana. Zato su i naša hodočašća i prošteništa vezana uz križni put koji nas upozorava da ne idemo svojim lakšim putovima. Cijela crkvena godina u stvari je škola putovanja prema Bogu. Biskup Bogović je u nastavku upozorio na čestu pojavu zadnjih godina da zabava, razonoda i turizam na hodočašćima postaju važniji od samog vjerskog događaja, te ukazao na potrebu da ostanemo pravi hodočasnici. A ne da od procesija pravimo povorke i mesopusne zabave. Učimo se i uz zagovor Majke Božje od Utjehe kako ići kroz život uz pomoć Kristovog svjetla koje nam osvjetljava put. Nakon mise u župnoj crkvi pjevane su litanije BDM nakon čega je podijeljen oprost grijeha koji se daje na taj dan od 1793. godine kada je papa Pio VI trošmarskom svetištu podario oprost svojom bulom.