Prvo stručno vijeće vjeroučitelja Gospićko-senjske biskupije

Subota, 24. 9. 2011.

Prošlogodišnje teme bile su psihološko-pedagoške pretpostavke u nastavi vjeronauka, edukacijski seminar o holokaustu, učenici u riziku i razvoj poremećaja te kako uspješnije komunicirati s učenicima, kao i duhovne vježbe na temu „Mač Božji u rukama u ruci vjeroučitelja“. Usvojeni su i sadržaji za ovogodišnja stručne skupove. Poruke obiteljima pape Benedikta XVI., obitelj kao nositelj odgoja u vjeri te uspješna komunikacija s učenicima i roditeljima. Uz preporuku da se plan za narednu godinu usvaja na kraju tekuće školske godine da bi mogao uči u kurikulume te planove i programe svih škola. Vjeroučitelji su zatražili i potrebu pripreme oglednih satova za rad u kombiniranim razrednim odjelima. Primjeri dobrih priprema staviti će se na web stranicu www.gs-kateheta.hbk.hr a od narednog stručnog vijeća svi će se vjeroučitelji prijavljivati za seminare on-line preko stranica Agencije za odgoj i obrazovanje. Vjeroučitelji su na radionicama prišli izradi operativnog plana za školsku godinu 2011/12. za osnovne i srednje škole te ih kasnije skupno izanalizirali.

Predstojnik Katehetskog ureda vlč. Nikola Turkalj u svojoj analizi prošle katehetske godine za rad vjeroučitelja na temelju pismenih osvrta na njihov rad od strane ravnatelja škola i župnika uputio uglavnom pohvale. Za bolju uspješnost im je poželio što bolju komunikaciju s vjeroučenicima, roditeljima, nastavnicima, ravnateljima i župnicima. Crkva je sve više pod povećalom pa se i od vjeroučitelja zahtjeva odgovoran rad. Osvrnuo se na održani dan vjeroučitelja, stručna vijeća, metropolitanski susret vjeroučitelja, vjeronaučnu olimpijadu te im zahvalio na pomoći pri proslavi Dana hrvatskih mučenika na Udbini.