Utorak, 23. 8. 2005.

ProcesijanaRokovouOgulinu2005.

U procesiji koja po tradiciji počinje od kipa Majke Božje u Lomostu pa do crkve sv. Roka sudjelovalo je više stotina Ogulinaca među kojima su bili pripadnici Frankopanske garde koji su nosili sliku sv. Roka kao i članovi Dobrotvornog podupirajućeg društva Sveti Rok iz Lomosta koji su nosili stijeg društva. Misno slavlje je predvodio svećenik Gospićko-senjske biskupije na školovanju u Rimu Richard Pavlich u sumisništvu deset svećenika iz župa Ogulinskog dekanata na čelu sa župnikom i dekanom ogulinskim mr. Tomislavom Rogićem.

Propovjednik vlč. Pavlić se zapitao čemu toliki blagdani, nakon Velike Gospe odmah i sveti Rok? Što više blagdana jača je i naša vjera i sigurnost, posebno kod mladih kojima je ona najpotrebnija. Nakon što je podsjetio na život sv. Roka, sveca iz Francuske iz 14. stoljeća, zaštitnika gubavaca i bolesnih, propovjednik se upitao od čega nas danas štiti sveti Rok, kada je medicina uznapredovala. On nas treba štititi od duhovne kuge koja razara naša srca, i stvara manjak ljubavi i suosjećanja, kako je primijetila Majka Tereza, podsjetio je vlč. Pavlić. Glad u svijetu, ratovi i svi ostali problemi današnjeg svijeta uzrok imaju u našim srcima. Nasljedujmo svetog Roka oplemenjujući dobro u našim srcima. Imajmo povjerenje u Boga i činimo dobro, ali s vjerom. Veliki ljudi nisu oni koji čine velika djela nego oni kroz koje Bog čini velika djela koja počinju s malima, poručio je na kraju vlč. Richard Pavlić. Na misi ispred crkve okupilo se blizu tisuću vjernika iz župa ogulinskog dekanata.

Tekst i snimka (procesija na Rokovu u Ogulinu) Zvonko Ranogajec