SENJ: Obredi Velikog petka

Subota, 3. 4. 2010.

U svojoj propovijedi Biskup biskup se osvrnuo na značaj i veličinu Velikog petka i velike žrtve Iisusa Krista za nas za čovjeka, koji je osuđen pravedan ali u svojoj patnji nije osjećao ni trunka mržnje za one koji su ga osudili i nanijeli mu toliku bol i patnju. Događanja vezana za Veliki petak povezao je i sa današnjim političkim zbivanjima naglašavajući u tome i ulogu novinara, koji ne biraju žrtve, bitno je da te optuže i prokažu bez argumenata što više to bolje u tim optužbama novinari ne štede brojne, među kojima su i svećenici čak nisu poštedjeli i sv. Oca Papu, to ostavlja negativan trag među onima koji ne poznaju svećenike i njihovu ulogu u društvu i narodu.
Osvrnuo se i na svečeničku godinu koju Crkva slavi ove godine u vrijeme kada naša Biskupija slavi 10 godina postojanja naglašavajuću što oni znače za našu biskupiju. Spominjući svećeničku godinu izdvojio nekoliko svećenička iz povijesti naše Crkve kao što su bili prosvjetitelj Blaž Baromić, osloboditelj Marko Mesić, vizionar Šime Starčević, borac protiv liberalnih zabluda Fran Binički, učitelj u bogoslužju Dragutin Kukalj, te suputnik i supatnik Josip Kapš. Naglasio je da je svaki od njih bio svijetlo u svom vremenu i prostoru, isticao se nekim vrlinama. Napomenuo je kako bi se vjernici bolje upoznali što je svećenik značio na ovim prostorima i što bi danas trebao značiti napisao je i knjižicu „Biti s narodom i za narod“ kako bi svima, i svećenicima i drugim vjernicima, stavio nekoliko svećeničkih uzora s područja naše Biskupije kako bi se bolje upoznalo što je svećenik značio na ovom području te što on i danas treba značiti. Neki od njih radije su prihvatili da budu žrtve moći, vlasti i nezdravih ambicija nego da zataje svoju ljubav prema Bogu i čovjeku i zato u ovo vrijeme smo obnovili uspomenu na njih sječajući ih se i na Veliki petak muke Gospodinove.