Sjednica biskupijskog pastoralnog vijeća

Subota, 17. 11. 2012.

Dr. Željko Blagus, župnik Zagorja Ogulinskog i Modruša u svom je predavanju predstavio Katekizam Katoličke Crkve. Katekizam je skup zaključaka Drugog vatikanskog sabora odnosno Sv. pisma, apostolske predaje i crkvenog naučiteljstva. Cilj je bio njime osvježiti vjeru naroda Božjega, odnosno nakon liturgijske reforme 1975. i pravne reforme 1983. godine, pred 20. godina 1993. godine objavljen je KKC kao vid teološko-pravne reforme Crkve. On je postigao optimum između duha hijeratizacije i banalizacije koji su se pojavili nakon 2. vatikanskog sabora. Zatim je predstavio svaki od 4 poglavlja Katekizma, dogmatskog dijela ili ispovijedi vjere, sakramentalnog dijela, crkvenog morala te molitve i duhovnosti. Upravo je o zadnjem poglavlju dr. Blagus najviše progovorio jer je molitva osnovni način uspostave prijateljstva s Bogom. Današnji je problem što se previše prijenos vjere daje u ruke vjerskih profesionalaca a nedovoljno u obitelji, o čemu je najviše raspravljano u kasnijoj diskusiji.

Mons. Tomislav Šporčić je prezentirao pastoralni plan biskupije, u vidu planiranih susreta različitih kategorija kao i programa za formiranje župnih suradnika. Naime, prošle godine osnovano Povjerenstvo za formiranje župnih suradnika je odredilo način tečaja vjere za župne suradnike koji počinje 15. prosinca u Otočcu. Na kraju susreta podnesena su izvješća predsjednika pojedinih odbora, mons. Mile Čančara za liturgijsko-glazbeni odbor, Nikole Turkalja za katehetski i graditeljski odbor, mons. Tomislava Šporčića za obiteljski te mons. Mile Pecića odbora za medije. Odlični domaćin susreta bio je župnik Plitvica vlč. Josip Štefančić.