Slavlje blagdana sv. Jakova na Udbini

Subota, 25. 7. 2015.

Koncelebrirao je i mons. Jorge Ramos iz Opusa Dei u Hrvatskoj kao i sjemeništarci i bogoslovi na ljetovanju u Gospićkom dekanatu.
Svijet ima svoju dugu povijest i svašta se u njoj dogodilo. Ljudi su griješili, ali i činili dobra djela. Dobra djela se hvale, a loša kažnjavaju. No to nije uvijek baš tako. U ovom svijetu je među zločince i izdajnike vlastitog naroda ubrojen jedan koji nije nikada zlo učinio, koji i svome narodu i svakome drugome želio samo dobro, koji nije nikada nekoga mrzio.
U ovome svijetu bilo je moćnih carstava i kraljevstava, velikih ustanova i bogatih društava, ali sve je to propalo.
Isusova „lađa“ i danas plovi. U evanđelju smo čuli koja je razlika između Kristove zajednice i ustanova ovoga svijeta: „Znate da vladari gospoduju nad svojim narodom i velikaši njihovi drže ih pod vlašću... tko hoće među vama da bude najveći, neka vam bude poslužitelj, i tko god među vama hoće da bude prvi, neka vam bude sluga“ (Mt 20, 25-27).
Eto, tu je tajna dugovječnosti Kristove ustanove. Nema tu mjesta ni laži ni nasilju. Laž i nasilje mogu doći do izražaja jedno vrijeme, a opet dođe drugo nasilje pa ga sruši. Svako društvo u kojemu postoji pravo na laž, ugrađuje u sebe destrukciju i nasilje. (Nakon što je Adam prihvatio Napasnikovu laž, ubrzo dolazi do ubojstva Abela.). To se može opipati u suvremenom društvu, ali se ono ne odriče ni jednoga ni drugoga. Ono što može živjeti bez jednoga i drugoga, to je neuništivo.

Evo tu liniji ljudi kojih se nitko na treba bojati naviješta današnji svjedok Kristova pravca sv. Jakov Stariji. Njega je dao pogubiti Herod („mačem pogubi Jakova, brata Ivanova. Kada vidje da je to drago Židovima, uhvati i Petra“ Dj 12, 2-3). Mnogi su nestali i pali u zaborav koji su gospodarili. Štovanje sv. Jakova jedno je od najproširenijih. Postojali su u srednjem vijeku hodočasnički putovi prema njegovom grobu (kamo je preneseno njegovo tijelo) u Compostelli. Jakova ćemo staviti i na oltarni reljef.
U svijetu se nitko ne treba bojati Kristovih učenika i Crkve, i oni se ne trebaju nikoga bojati jer su „opredijeljeni“ za pobjedu, jer su na strani onoga koji je pobijedio svijet.

Bogoslovi i sjemeništarci se spremaju da nastave Jakovljevu liniju koja nikoga ne ugrožava; ta linija bit će uvijek ugrožavana u svijetu, ali i povijest je pokazala da je sve svoje progonitelje nadživjela, jer je utemeljena na Životu., zaključio je biskup Bogović svoju propovijed.
Misa na blagdan sv. Jakova prvi je puta služena u kapeli Kraljice mučenika jer se u svetištu završavaju opsežni i kompleksni poslovi postavljanja Reljefa hrvatskih mučenika autora akademskog kipara Kuzme Kovačića koji je i sam nazočio misi kao i klesar Stipe Vrandečić. a koji će biti završen do proslave Dana hrvatskih mučenika. U tijeku je i priprema za postavljanje orgulja na koru udbinske crkve.