Svetkovina Duhova i podjela sakramenta svete Potvrde

Ponedjeljak, 20. 5. 2024.

Svetkovina Duhova i podjela sakramenta svete Potvrde

Na svetkovinu Duhova, 29. svibnja 2024. svečano misno slavlje u gospićkoj katedrali Navještenja BDM predvodio je   kancelar Gospićko-senjske biskupije preč. Mišel Grgurić u zajedništvu sa đakonom Špoljarićem i župnikom gospićkim o. Antom Kneževićem, te podijelio sakrament sv. potvrde. Na početku je kancelara i prisutne pozdravio župnik a potom je krizmanica predslavitelju u dobrodošlici istaknula da njih 85 krizmanika s radošću iščekuju trenutak u kome će im podijeliti sakrament kršćanske zrelosti, opečatiti ih pečatom Duha Svetoga.  Preč. Mišel je u propovijedi naglasio: „Danas je blagdan Duhova, blagdan koji se slavi i kao rođendan Crkve. To je dan kada je Isus ispunio svoje obećanje da će poslati učenicima Duha Svetoga koga Isus definira kao Silu, kao snagu odozgo, kao Branitelja, Tješitelja, Svijetlo koje će prosvjetljivati srca učenika i uvoditi ih u svu istinu Isusovih riječi i njegova djela spasenja. Koliko je važan Duh Sveti u životu kršćanina Isus potvrđuje riječima: 'Bolje je za vas da ja odem, jer ako ne odem Branitelj neće doći k vama. Odem li poslat ću ga k vama' (Iv 16,7). Kada Duh Sveti silazi na prvu zajednicu vjernih koji su se okupili iz različitih naroda, kaže se kako su jedni druge savršeno razumjeli bez obzira na različitost jezika. Različitost jezika nije ljudima zapreka za dobro razumijevanje, nego je to različitost duha. Isus nam govori da postoji i zao duh, postoji i duh ovoga svijeta, postoje i različiti duhovi kojima se čovjek može formirati i deformirati do te mjere da se s drugima ne razumije, pa onda živi s njima u trajnim napetostima i sukobima. Apostol Pavao ističe da ljudi imaju različite darove, različite službe, različita djelovanja, ali ako je isti Duh onda ih te različitosti obogaćuju i nisu nikada uzrok podijeljenosti i sukoba. Svi smo mi različiti, bilo po dobi, bilo po sposobnostima, bilo po karakteru, ali ako nas prožima isti Božji Duh, onda se možemo razumjeti i graditi zajedništvo u prekrasnom mozaiku različitosti."

Na misi je pjevao katedralni zbor pod ravnanjem Nikole Perišića.

Foto: studio FMI