Nedelja, 23. 2. 2020.

Trećeg dana boravka u Rimu hodočasnici pohodili baziliku Sv. Ivana Lateranskog

U četvrtak 20. veljače hodočasnici Gospićko-senjske biskupije svečanom misom u bazilici sv. Ivana Lateranskog zaključili su dio svog hodočašća povodom 20. obljetnice od osnutka biskupije u Rimu.  Misu su u "Crkvi svih crkava" slavili u zajedništvu sa svojim biskupom Zdenkom Križićem i svećenicima, dok je glazbom misu animirao preč. Josip Šimatović na orguljama uz zbor od hodočasnika.

"Naše hodočašće u Rimu se približava kraju misom u Crkvi svih crkava i 1. crkvi na zemlji. Njome je car Konstantin odlučio počastiti prve Isusove učenike, Ivana Krstitelji i Ivana apostola. Nakon gradnje ove crkve ostale su počele nicati, od onih skromnijih pa do najsjajnijih. Ipak, najvrijednija crkva je kršćanska nutrina u kojoj se klanjamo Bogu, i molimo se da Isus ima dostojno prebivalište u našim srcima, istaknuo je na početku biskup Križić te u nastavku progovorio o odnosu Crkve prema uglednicima.

Na svetim misama svi smo isti a što se tiče pozdravljanja političara, oni su izabrani od naroda a od njihova rada i djelovanja u božjoj istini ovisi boljitak tog istog naroda. Vrijednosni kriteriji prema bližnjima nikako ne smiju biti imovinsko stanje ili politički status. Na to posebno trebamo biti imuni mi svećenici, poručio je biskup Križić te u nastavku dao osvrt na evanđelje u kome Isus pita učenike što ljudi govore o njemu i kako ga vide oni sami. To je pitanje važno i za nas same. Često umjesto da vršimo volju božju mi bi ga savjetovali i hteli da on vrši našu volju. Isus želi od svakog od nas čuti odgovor tko je Isus. Jesmo li dovoljno prepoznatljivi, da li jedno vjerujemo a drugo živimo. Isus želi odgovor našeg srca. On od nas ne želi da budemo mučenici crkvi već da ju dižemo ljubavlju, milošću i služenjem i da se to osjeti na svakom našem koraku nakon povratka s ovog hodočašća. Na koncu je svim hodočasnicima zahvalio na svim molitvama izrečenim za biskupiju, njene svećenike, naše obitelji, posebno mlade. I sam biskup je dao osobni primjer jer je sve bazilike pohodio pješice. Misa je u bazilici sv. Ivana Lateranskog zaključena pjesmom Rajska djevo kraljice Hrvata.

tekst: Zvonko Ranogajec

foto: Lucija Starčević