Tribina dr. Milana Šimunovića u Otočcu

Petak, 21. 1. 2005.

«Je li dovoljno to što smo  primili svećenika na blagoslovu obitelji, kada bi broj vjernika koji redovito dolaze na misu između Rijeke i Senja stao u nekoliko autobusa,» zapitao se kritički dr. šimunović koji je nakon prikaza funkcioniranja župe kao zajednice vjernika kroz povijest ukazao na glavne probleme u funkcioniranju župnih zajednica. «Podjela na kler i laike, autoritarnost župnika, pasivnost vjernika, te svođenje liturgije i sakramenata na obićni servis s elementima folklora najveći su problemi koji tište današnje župe,» zaključio je predavač te ponudio riješenje u potrebi da današnji župljani budu mistici i angažirani koji će «na pričesti uroniti u Boga a izroniti kod sirotinje».
            Da bi se do toga došlo potrebno je osloboditi se paternalističkog duha, stvoriti veće povjerenje između laika i svećenika, nastojati izbjeći razne lobije i klerikalizaciju laika. Budućnost župe je u zajednici malih zajednica u kojima angažirani laici trebaju naći svoje mjesto i djelovati na ostale župljane. Tu bi trebali nastati nukleusi novih župnih odnosa a radi  toga se upravu u Rijeci na Teologiji školuje 70 animatora, budćih nositelja župsnih aktivnosti. U kasnijoj diskusiji postavljeno je pitanje o razlozima odvajanja župljana od crkve, iako u demokraciji živimo već petnaestak godina. Vjera sve više postaje stvar izbora a ne tradicije, čulo se na kraju.