OTOČAC: Sveta Tri Kralja

(Otočac, 6. 1. 2010. - I. B.) Na blagdan Bogojavljanja, Sveta Tri kralja, u župnoj crkrvi Presvetog Trojstva u Otočcu u 11,00 sati svetu misu služio je mons. mr. Tomislav Šporčić generalni vikar Gospićko-senjske biskupije i otočki župnik. Poslužitelj oltara bio je bogoslov Josip Šimatović. Liturgijsko slavlje uveličao je mješoviti crkveni zbor predvođen prof. Brankom Bernardi za orguljama i s. Krešimirom Vuleta.

Danas se s posebnim osjećajem približavamo Jaslicama, tim divnim prostorima u kojima žive nostalgija i nada, obuhvaćenost izražaja doživljaja Bogoobjave. Danas u Jaslicama svi likovi dobivaju svoje smislom ispunjeno mjesto. S jedne strane ravnodušnost, koja dobiva obrise straha i sumnje, a s druge strane uzbuđenost, divljenje, traženje i klanjanje. Blagdan Sveta Tri kralja je stariji  od Božića. Bog se javlja onima koji nisu imali priliku čitati sveto pismo. Čovjek može teško svojim umom spoznati pravoga Boga. Sveta Tri kalja Gašpar, Melhior i Baltazar   su tri mudraca s Istoka koji su se došli pokloniti Isusu nakon rođenja. Kada su pronašli Isusa , darovali su mu tri dara : tamjan ( kao Bogu ), zlato ( kao kralju ), i plemenitu mast, smirnu ( kao čovjeku ). Tri kralja su predstavnici poganskih naroda., koje je Bog pozvao u svoje kraljevstvo, time što im je javio rođenje spasitelja.

Dalje u svojoj propovjedi mons.Šporčić osvrnuo se i poruku biskupa Hrvatske biskupske konferencije povodom izbora za predsjednika RH u kojoj biskupi daju svoje mišljenje kakav predsjednik treba biti. Čovjek je pozvan da nađe neki put. Nitko nije idealan, smatram da je bilo kakav vjernik bolji od nevjernika. Što je agnostik ? Pa čovjek koji niti ne vjeruje niti vjeruje u Boga, on vjeruje da se postojanje Boga ne može dokazati, agnostik je sakrivanje od vlastitog razmišljanja o postojanju Boga. Još  u našim ljudima živi ateizam i komunizam. Slijedimo kršćansku savjest, mi smo hrvatski narod, imamo svoje ime i prezime. Što čini hrvate hrvatima ?  Što će nas voditi naprijed ? Po kršćanskoj savjesti dajmo svoj glas. Neka nas Duh Božji tako vodi – zaključio je propovjednik.