Zahvala svećenika Gospićko-senjske biskupe nadbiskupu Zdenku Križiću - generalni vikar mons. dr. Richard Pavlić

Objavljeno: 09. 10. 2023

Oče biskupe Zdenko,

pripala me dužnost i čast izreći par riječi u ovoj, za nas svećenike Gospićko-senjske biskupije, ne baš sretnoj prigodi.

Vjerujem da ste za vrijeme vršenja službe pastira u našoj Biskupiji mogli primijetiti da mi svećenici, uz sve ljudske nesavršenosti, imamo određenu svećeničku jednostavnost i poslušnost kojom u vjeri prihvaćamo sve što nam se u Crkvi odredi ili „odozgora“ naredi. Tako je bilo 2016. godine kada smo Vas prihvatili za biskupa ordinarija namjesto tadašnjega biskupa u miru mons. dr. Mile Bogovića, kojega smo svi voljeli i poštivali.

Kada ste dolazili k nama, bilo nam je poznato da ste do tada (1978. – 2016.) vršili vrlo odgovorne službe pri karmelskome redu, kako u Domovini, tako i šire. Poznato nam je da ste u dva navrata vršili službu provincijala Hrvatske karmelske provincije (1990.-1996.; 2002.-2003.), i da ste bili generalni vikar karmelskog reda (2003.-2009.), a neposredno prije preuzimanja biskupske službe, bili ste Rektor međunarodnog karmelićanskog zavoda „Teresianum“ u Rimu (2012.-2016.). Već tada smo znali da Vam slijedom svega navedenoga neće biti teško upravljati našom Biskupijom.

Osim obveza u našoj Biskupiji, obnašate i brojne službe pri Hrvatskoj biskupskoj konferenciji: član Stalnog vijeća HBK, predsjednik Biskupske komisije HBK za liturgiju, član Mješovite komisije HBK – Hrvatske redovničke konferencije, član Biskupske komisije za Hrvatski Caritas i predsjednik Vijeća HBK za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života.

Osim vršenja redovite biskupske službe, za vrijeme upravljanja našom Biskupijom, učinili ste između ostaloga sljedeće:

Uz sve gore navedeno, konstanta Vaše biskupske službe bilo je svesrdno zauzimanje oko svećeničke duhovnosti. U tom duhu ste u prvim tjednima preuzimanja biskupske službe obišli sve župe u kojima rezidiraju svećenici naše Biskupije te ste se s njima osobno susreli i razgovarali. Osim toga:

• Uveli ste obavezne zajedničke duhovne vježbe za svećenike naše Biskupije, svake treće godine.
  • Uveli ste dekanatske pohode svećenika biskupu, u veljači svake godine.
  • Godišnjim adventskim i korizmenim svećeničkim susretima dali ste poseban duhovni naglasak.
  • Započeli ste godišnje zahvalno svibanjsko hodočašće svećenika naše Biskupije u Svetište Majci Božji Krasnarskoj, gdje ste htjeli održati i ovaj naš današnji susret oproštajnog karaktera.

Sami ste držali brojne duhovne vježbe i nagovore svećenicima naše Biskupije, a na onim duhovnim vježbama koje niste Vi vodili, često ste sudjelovali dajući nam primjer svećeničke/biskupske ustrajnosti u duhovnome rastu.

Znamo da ćete u istome duhu nastaviti vršiti pastirsku službu u svojstvu nadbiskupa Splitsko-makarske nadbiskupije kojim ste nedavno imenovani. O tomu svjedoči i vaš govor svećenicima novopovjerene Vam Nadbiskupije, koji ste nedavno održali u Svetištu Majke Božje Lurdske u Vepricu (03.10.2023.). Na početku tog govora ste rekli da već sada molite za novopovjerenu Vam nadbiskupiju. Mi Vas molimo da ne prestanete moliti i za nas.

Divimo se Vašoj vjeri i hrabrosti kojom ste prihvatili novu službu. A za Vašu očinsku brigu i skrb koju ste nam u ovih sedam godina iskazali, obećajmo Vam i dalje naše svećeničke molitve.

Propovijedi i poslanice - Sve