Ponedjeljak, 8. 6. 2020.

Biskup Križić na proslavi svetkovine Presvetog Trojstva na Modrušu

U nedjelju 7. lipnja  na drevnom biskupijskom središtu Modrušu svečano je proslavljen blagdan nebeskog zaštitnika župe, Presvetog Trojstva u nazočnosti malobrojnih župljana, brojnih hodočasnika iz župa Ogulinskog dekanata kao i dijelom Modrušana raseljenih diljem Lijepe naše.  Poseban značaj ovogodišnjeg Presvetog Trojstva je podjela sakramenta svete potvrde za 8 krizmanika, a misno slavlje je predslavio gospićko-senjski biskup Zdenko Križić u suslavlju mjesnog župnika Ivice Miloša, čuvara svetišta Gospe od Čudesa u Oštarijama popa Ante Luketića i fra Mirka Gregova iz franjevačkog samostana u Ogulinu kao i bogoslova Krunoslava Brajdića.  Glazbom je misu animirao župni zbor iz susjedne župe Zagorja pod vodstvom i uz orguljsku pratnju Franje Puškarića.

Teško je govoriti o Presvetom Trojstvu jer je to istina koju je objavio Bog, to je objava naše vjere. Kad bi vjera u svemu bila jasna i razumljiva, to ne bi  bila vjera, koja nam tada ne bi bila potrebna. Sv. Pavao je rekao da su bezumni oni koji u svemu postojećem ne vide Spasitelja. Bog se pronalazi u iskrenom srcu. Kad vjera ne bi imala tajni i misterija, ona ne bi bila vjera, poručio je biskup Križić te istaknuo da su neke istine vjere otajstva. Tako je sv. Augustin shvatio da Boga ne možemo u potpunosti shvatiti, niti do kraja razumjeti, ali u Njega možemo vjerovati – vjerom koja je protkana razumom a da je Trojstvo je najveće otajstvo naše vjere. Blažena Djevica Marija je svojim „Neka mi bude po riječi Tvojoj“ iskazala golemu snagu vjere. Mnoga iskustva Boga ostaju, ali ih teško možemo opisati. Vjera postaje živa nakon jakog susreta s Kristom. Neki vjeruju iz tradicije, no njihova je vjera u povojima bez velikih djela. Duh Sveti je Božja snaga koja nam je ponuđena nam da nam bude branitelj.

Biskup je zatim poručio krizmanicima da čuvaju tu Božju snagu jer mladi čovjek brzo leti a još lakše pada pod utjecajem raznih poroka današnjice (droga, alkohol, prostitucija) te tako ostaje bez života. To je ruganje životu. Nemojte se nikada dovesti u takve situacije, ne predavajte su i budite hrabri, zaključi je biskup Križić svoju homiliji.

Župnik Miloš na koncu je zahvalio svim dionicima slavlja kao i općini Josipdol i načelniku Zlatku Mihaljeviću na novčanom prilogu koji će se iskoristiti na novi razglas.

Misnom slavlju prethodila je tradicionalna procesija od crkve sv. Antuna do župne crkve Presvetog Trojstva uz nazočnost članova Dobrotvornih podupirajućih društava Sv. Marko Križevčanin iz Skradnika, Sv. Ivan Pavao II. iz Oštarija i Uzašašće Isusovo iz Cerovnika.

Zvonko Ranogajec