Biskup Križić slavio svetkovinu sv. Petra i Pavla u Kosinju

Petak, 29. 6. 2018.

Propovijed je biskup započeo podsjećanjem na dva velika sveca koje Crkva zajedno slavi, dva sveca koji su bili najjači stupovi prve Crkve. „Petar je Isusov učenik od početka i među prvima od Isusa pozvan. Pavao nije poznavao povijesnog Isusa. Njemu se Isus objavio nakon svog Uzašašća, u vremenu kada je Pavao progonio Isusove učenike i prve kršćane. Zajedničko im je to što su i jedan i drugi imali duboko iskustvo Isusove blizine i njegove pomoći te, s druge strane, što su i jedan i drugi za Isusa puno propatili i završili mučeničkom smrću.“ Zatim je biskup protumačio kako nam Prvo čitanje iz Djela apostolskih govori o progonima kršćana koje su provodile židovske vlasti. Kada je ubijen prvi apostol sv. Jakov, Herod ne prestaje s ubojstvima, naprotiv, vidi da mnogi odobravaju progon Isusovih učenika te nastavlja progone posebno želi uhvatiti Petra, kao apostolskog prvaka. „Stavlja u tamnicu Petra, okovana s dvojim verigama i s najsigurnijom stražom. Iz toga se iščitava Herodovo vjerovanje da Isusovi učenici imaju neke nadnaravne moći. Vidimo, kako čovjek, bez obzira na moć koju ima, ne može odlučivati o svemu. Božja je moć ona koja odlučuje. Ovdje je istaknut još jedan važan detalj: Crkva moli za Petra koji se nalazi okovan u tamnici. Pisac Djela apostolskih sigurno želi naglasiti da je snaga molitve ona koja je Petra oslobodila iz tamnice. Bog odgovara na molitvu Crkve i oslobađa Petra iz tamnice. Dogodilo se slično i Pavlu. I on je u tamnici s jednim bratom kršćaninom koji se zvao Sila. Obojica su bili privezani za velike klade, ali oni pjevaju i slave Boga tako da su se drugi uznici čudili. I njihova molitva čini čuda. Bog je intervenirao. Pavao biva oslobođen iz tamnice, ali njegove patnje s ovim nisu završile. Pavao kao da uživa u patnjama koje podnosi za Isusa. Sam tvrdi da nalazi radost u patnjama za Isusa jer tako postaje sličniji Njemu. Još jedno zajedničko iskustvo imaju Petar i Pavao: ni jedan ni drugi nisu uvijek bili vjerni. Petar je zatajio Isusa. Kleo se, i to ne jedanput, da nije Isusov učenik i da Isusa uopće ne pozna. Pavao je bio veliki progonitelj Isusovih učenika. Prvi kršćani su ga se posebno bojali. Međutim, sve iznenađuje činjenica da ni jednom ni drugom Isus te njihove grijehe poslije nikada nije predbacivao. Isus je prebrisao njihovu prošlost. Sada ga zanima samo njihova sadašnjost. Naš Bog je takav. Kada čovjek promijeni život na bolje, Bog se ne sjeća njegove prošlosti. Ima puno onih koji su u prošlosti mnogo griješili, ali su se, susrevši Isusa, vratili uzornom kršćanskom životu. Ima i oni koji, kada im se dogodi neka patnja, odmah pomisle da ih Bog kažnjava zbog njihove grješne prošlosti. Ovakvo razmišljanje je krivo. Bog se raduje što želimo započeti novi život. U toj radosti Bogu nije više važna naša prošlost. On gleda osobu kakvaje sada i što želi učiniti u budućnosti. Svi mi, poput Petra i Pavla, imamo svoje izdaje i zataje Boga, ali Bog se raduje kada vidi da nam je zbog toga žao i da želimo biti bolji.“Želju ove dvojice velikih Isusovih učenika, da u svome srcu nosimo Isusovu ljubav i da po toj ljubavi budemo svuda prepoznati kao Isusovi učenici, zaželio je i biskup u svojoj propovijedi vjernicima Kosinja i svakome od nas.

Na kraju svete mise župnik Pero Jurčević zahvalio je biskupu na pastirskom pohodu, na upućenoj riječi ohrabrenja te mu uručio prigodni poklon. Biskup je župniku Peri i svima koji slave imendan zaželio svako dobro od Gospodina te naglasio da je u ovoj svetoj misi, uz molitvu za okupljenu zajednicu, posebno molio za one koji su svojom ljubavlju, žrtvom i pobožnošću izgradili ovu predivnu kapelu. „To su gradili ljudi vjere, tu su ugradili svoju muku, žrtvu, trud i ljubav, neka im dragi Bog bude nagrada, a sveti Petar neka ih pripusti kroz vrata raja.“ Nakon svete mise biskup Križić pošao je među vjernike ispred kapele i ostao s njima u srdačnom razgovoru.

donji kosinj