Nedelja, 14. 3. 2021.

Biskup Križić u Donjem Pazarištu krstio šesto dijete u obitelji Kolačević

Gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić pohodio je 14. ožujka župu Sv. Jakova, apostola u Donjem Pazarištu. Predvodeći misno slavlje, u koncelebraciji s mjesnim župnikom vlč. Petrom Šporčićem, rektorom Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu preč. Željkom Faltakom, karmelićaninom o. Dominikom Magdalenićem, karmelićaninom iz Krka i biskupovim tajnikom i kancelarom vlč. Mišelom Grgurićem, biskup Križić krstio je malenu Anu, šesto dijete u obitelji Nikole i Martine Kolačević. Majka malene Ane potječe iz mnogobrojne obitelji Faltak koja je dala trojicu svećenika i jednu časnu sestru milosrdnicu. Na svetoj misi sudjelovali su Martinin brat preč. Željko Faltak i Martinina sestra č. s. Matea Faltak.

U propovijedi biskup Križić istaknuo je važnost poslanja Božjeg Sina koji je došao kako bi se svijet spasio. „U Starom zavjetu imamo događaj kada je izraelski narod zgriješio protiv Boga onda je Bog poslao na njih ljute zmije. Tada se Mojsije pomolio Gospodinu i Bog mu je rekao neka napravi mjedenu zmiju i stavi je na stup. Kad bi koga ugrizla ljutica pogledao bi u mjedenu zmiju na stupu i ozdravio bi. Vidimo u Novom zavjetu Bog čini korak više i dariva svoga Sina. Isus dariva svoj život na drvetu križa i svakome tko je potreban Božje milosti i ljubavi dovoljno je da pogleda na drvo križa od kuda dolazi spasenje. U današnjem Evanđelju slušamo  razgovor Isusa i Nikodema. Isus tumači Nikodemu da Sin Čovječji ima biti podignut da svaki koji vjeruje u njemu ima život vječni. Isus kao Sin Božji predstavlja svoga Oca kao Boga milosrđa. Židovi su imali sliku Boga kao nekoga tko je strog, a ne kao onoga koji je njihov Otac. Isusa silno žalosti jedna činjenica da u ljudima postoji želja za zlom. Znamo da svi padamo u grijeh i kajemo se, ali Isusa to ne žalosti toliko koliko ga žalosti misao da ljudi ljube zlo. Kaže u razgovor s Nikodemom: 'Svjetlost je došla na svijet, ali ljudi su više ljubili tamu nego svjetlost jer djela im bijahu zla'. Nažalost, imamo ljude koji čine toliko zla da ga na kraju i zavole. Bog nas poziva na promjenu, da izađemo iz one ustaljenosti“. Zatim je biskup Križić ispričao iskustvo iz Rima kada je tamo boravio kao student. Rekao je kako mu je tada jedan župnik ispričao inicijativu dviju rimskih župa koje su zajedničkim sredstvima otvorile prostorije za beskućnike koji su živjeli pod mostovima. Jedno vrijeme beskućnici su boravili u prihvatilištu, ali nakon toga ponovno su se vratili živjeti pod mostove. „Vidimo kako čovjek teško mijenja svoje životne navike. Da bismo se mijenjali potrebno je surađivati s Bogom. Isus predstavlja svoga Oca kroz svoje poslanje. Bog je poslao svoga Sina da se svijet spasi po njemu a ne da sudi svijetu. Ovdje se ističu dva bitna glagola – poslati i spasiti. Nebeski Otac nije neki strogi gospodar koji nas želi uništiti, naprotiv , žrtvovao je svoga Sina kako bismo mi stekli spasenje. Imamo sličan primjer i kod Abrahama koji je toliko bio vjeran Bogu da je bio spreman žrtvovati svoga sina Izaka. Abraham je uzeo drva za žrtvu paljenicu i stavio ih na sina da ih nosi. Ovdje možemo iščitati poruku kako otac uči sina da do cilja se ne ide laganim putem već je potrebno puno truda i muke. I današnji roditelji koji krste svoje šesto dijete također trebaju odgajati svoju djecu u tom duhu. To je škola života u kojoj se uči da za ostvarenje životnog cilja nije potrebno ići laganim stazama, već je potrebno žrtvovati se i uložiti puno truda. Još je jedno bitno u odgoju djeteta. Na krštenju roditelji i kumovi primili su svijeću koja je upaljena na uskrsnoj svijeći koja simbolizira samoga Krista. Važno je da se svijetlo Kristovo nikada ne ugasi u djetetovom životu. Potrebno ga je raspirivati kako bi žar Božje ljubavi zauvijek ostao u životu krštenika. Svi ćemo mi danas posebno moliti za ovo dijete da ga Božji blagoslov prati na njegovom životnom putu, da bude sretno. Molit ćemo i za roditelje i kumove ovog djeteta da mu budu živi primjer vjere te svih kršćanskih i općeljudskih vrijednosti. A molit ćemo također za svu djecu ove župne zajednice da rastu kao djeca svijetla, da ih Isusovo svijetlo kroz život trajno usmjeruje i vodi. Amen“.

Na kraju svete mise župnik Petar Šporčić zahvalio je biskupu Križiću na pastirskom pohodu, krštenju malene Ane i upućenoj riječi ohrabrenja. Nakon svete mise biskup Križić pohodio je obitelj Kolačević u njihovom obiteljskom domu.

Mišel Grgurić