Godina svetog Josipa i posvetna molitva sv. Josipu

Četvrtak, 18. 3. 2021.

Godina svetog Josipa i posvetna molitva sv. Josipu

Draga braćo svećenici,

kako vam je poznato, na blagdan Bezgrješnog Začeća BDM 2020., papa Franjo je proglasio Godinu sv. Josipa, povodom 150. obljetnice proglašenja sv. Josipa zaštitnikom sveopće Crkve. Bilo je to 1870. dekretom bl. Pia IX. Quemadmodum Deus.

Papa Franjo je tim povodom izdao i apostolsko pismo Patris corde. Prijevod toga pisma možete pročitati na portalu Informativne katoličke agencije: https://ika.hkm.hr/novosti/apostolsko-pismo-pape-franje-patris-corde/

Obzirom na našu povijest, sjetimo se da je Hrvatski sabor 1687. proglasio sv. Josipa zaštitnikom naše Domovine. Kao trajan spomen na tu odluku, na ulazu u Hrvatski sabor postavljen je reljef sv. Josipa, 2008. god. rad ak. kipara Šime Vulasa. Što je, čini se, jedinstven slučaj u svijetu.

Kod nas je štovanje sv. Josipa prisutno još u srednjem vijeku, a i novija povijest obilježena je tom pobožnošću. Prisjetimo se da je blagopokojni kardinal Franjo Kuharić 19. ožujka 1987. godine proglasio godinu svetog Josipa, te godinu dana kasnije u Nacionalnom svetištu sv. Josipa u Karlovcu 19. ožujka 1988., za tu prigodu sastavio je i molio Molitvu Svetom Josipu za Domovinu.

Na 37. plenarnom zasjedanju Hrvatske biskupske konferencije održane u Biskupskom ordinarijatu u Šibeniku u studenom 2008., sv. Josip je proglašen glavnim zaštitnikom Hrvatske. (GK 16.11.2008.)

Hrvatski narod ima velik polog, veliko duhovno blago u utjecanju sv. Josipu i Blaženoj Djevici Mariji. Stoga u ovoj Godine sv. Josipa nastojmo se više moliti tom nebeskom Zaštitniku.

Dajemo neke prijedloge kako bismo u ovoj godini počastili Sv. Josipa i tražili od njega pomoć, kako za obitelji, župne zajednice, tako i za cijelu Crkvu:

1.  Posvetna molitva sv. Josipu (u prilogu). Može se moliti svake nedjelje nakon svete mise, ili srijedom, jer je to dan posvećen sv. Josipu, ali i u bilo koje vrijeme.

2. Molitveni susreti, bilo na razini župne zajednice ili manjih molitvenih zajednica, gdje će biti naglašena pobožnost sv. Josipu.

3. Susret očeva, budući da je sv. Josipa zaštitnik očeva, mogu se upriličiti prikladna predavanja, mise, molitveni susreti i slična događanja u čast sv. Josipu s naglaskom na očinstvo i poziv upućen očevima, (dakako, pozvani su i ostali).

4. Misa srijedom, ili svakog 19. u mjesecu, u čast sv. Josipu, kada je taj dan slobodan.

5. Tribine o sv. Josipu, predavanja, predstavljanje knjiga, filmovi i sl.

Ovo su samo neki prijedlozi, a vi možete biti slobodni u svojim dodatnim inicijativama, posebno tamo gdje su župe (L. Osik, Josipdol, Jablanac) i kapele posvećene sv. Josipu, organizirati hodočašća na razini dekanata. Posebno je prikladno da se na tim okupljanjima moli zajednički posveta sv. Josipu koju dostavljamo u prilogu.

Srdačan pozdrav,

✠ Zdenko Križić, biskup gospićko-senjski

POSVETNA MOLITVA SVETOM JOSIPU

(Molitva sastavljena prema sv. Ivanu Pavlu II., i o. Donaldu Callowayu)

O, slavni patrijarše i zaštitniče Crkve, Sveti Josipe!

O, djevičanski zaručniče Blažene Djevice Marije, Majke Božje!

O, čuvaru i djevičanski oče utjelovljene Riječi!

U prisutnosti Isusa i Marije, danas te izabiremo za svoga oca,

skrbnika i zaštitnika.

O, veliki sveti Josipe, koga je Bog učinio glavom Svete obitelji,

primi nas, molimo te, iako krajnje nedostojne, da budemo članovi

tvoga „Svetoga Doma“.

Posreduj za nas, zajedno s Blaženom Djevicom Marijom,

svojom bezgrješnom Zaručnicom, da stalno mislimo na Isusa

i vjerno mu služimo do kraja života.

Ti, koji si „strah zlih duhova“, zaštiti nas od zla, umnoži nam kreposti,

i pomozi da ni na koji način ne uvrijedimo Boga.

O, naš duhovni oče, potpuno se posvećujemo tebi.

U vjernom nasljedovanju Isusa i Marije,

stavljamo sebe i sve svoje brige pod Tvoju skrb i zaštitu.

Tebi, kao i Isusu i Mariji, posvećujemo sebe, naše obitelji,

naše župne zajednice, Biskupiju i sav naš narod.

Posvećujemo ti naš duhovni i materijalni napredak.

Ne ostavi nas, nego nas posvoji kao djecu Svete Obitelji.

Bdij nad nama u svakom trenutku, posebno u času naše smrti.

Moli za našu Domovinu, da nađe smilovanje i pomoć kod Gospodina.

Skrbi za duhovne i materijalne potrebe svima koji mole tvoj zagovor,

i koje ti preporučujemo ovom posvetom, posebno za obitelji, radnike i siromahe.

Utješi nas i ojačaj prisutnošću Isusa i Marije,

da bismo s vama mogli cijelu vječnost hvaliti i klanjati se

Presvetome Trojstvu. Amen.

Sv. Josipe, moli za nas!