Biskup Križić u Šestinama slavio misu na 127. obljetnicu smrti dr. Ante Starčevića

Utorak, 28. 2. 2023.

Gospićko-senjski biskup Zdenko Križić je na 127. obljetnicu smrti Ante Starčevića, u utorak 28. veljače 2023., predslavio misu u zagrebačkim Šestinama gdje počiva tijelo Oca domovine.

Šestinska župna crkva sv. Mirka je u obnovi zbog posljedica potresa pa je misa ove godine slavljena u prostorima DVD-a Šestine gdje se župljani okupljaju i nedjeljom.

Biskup Križić je u homiliji, tumačeći naviješteno Evanđelje u kojem Isus učenike uči moliti Očenaš, potaknuo vjernike da ne dopuste da prođe i jedan dan bez da Bogu upute „neku molitvicu za sebe i za druge. Molitvom približavamo Boga osobi za koju molimo. Kako je važno da roditelji svakodnevnom molitvom približavaju Boga svojoj djeci da ih on čuva i vodi na njihovom životnom putu!“

„Nemojmo svesti našu molitvu samo na prošnje, samo na: ‚Bože daj‘, nego znajmo i zahvaljivati Bogu za primljene darove, i za one kojih često nismo postali dovoljno svjesni da smo ih primili“, dodao je.

Osvrnuvši se na vrijeme u kojemu je živio i djelovao Ante Starčević – iznimno teško i bremenito; hrvatski narod je živio pod tuđinskom vlašću koja je činila sve da mu oduzme nacionalni identitet – rekao je da Starčeviću „nije bilo nimalo lako naći pravi put do slobode i neovisnosti“.

„U takvim okolnostima traženje puta slobode nije bilo nimalo lako, pa nije čudno što je u svemu tome bilo i podosta lutanja. I dr. Starčević je često plivao u tim neizvjesnostima. Bio je kritičan prema svima onima za koje je smatrao da ne gore njegovim žarom za narod i domovinu. Udarao je po mnogima, a nije štedio ni kler ni Crkvu smatrajući da se dovoljno ne zauzimaju za slobodu domovine i neovisnost od Austrije i Mađarske“, podsjetio je biskup.

„Međutim, ono najvažnije jest to da je iskreno tražio samo dobro naroda, ne svoje osobno. Da je tražio svoje osobne interese mogao se posve dobro snaći i imati miran i vrlo komotan život. No, on je sve poduzeo da narod učini svjesnim vrijednostima slobode i neovisnosti, da narod uvjeri da se isplati podnijeti sve žrtve za te uzvišene ideale“, nastavio je.

Mons. Križić istaknuo je da „kod Starčevića stalno odzvanja ono što je, kako veli, ‚najbolje i najpogodnije za sav narod‘. Tu je i njegov veliki vapaj, uvijek aktualan, a danas posebno: ‚Biti svi jedno za dobro domovine.‘“

„Na drugom mjestu napominje da je ‚svaki sin domovine dužan služiti svome narodu i primiti svako mjesto koje odgovara njegovim sposobnostima, i na kojem može domovini kakvo dobro iskazati‘“, rekao je predslavitelj.

„Naglasak je na ‚primiti ono što odgovara sposobnostima‘, a ne podobnostima, a cilj mora biti uvijek opće dobro. Ovo su pravi ideali. Kako bi bilo dobro kada bi svi imali u srcu ovakve ideale! Napredak bi sigurno bio veći, a solidarnosti ne bi nikada uzmanjkalo“, poručio je biskup Križić.

Misu su suslavili su mons. Enco Rodinis, biskupov tajnik i kancelar Gospićko-senjske biskupije preč. Mišel Grgurić župnik Župe sv. Mirka u Šestinama vlč. Robert Šreter, ekonom Križevačke eparhije o. Danijel Hranilović, umirovljeni svećenici vlč. Mile Miljko i o. Ivan Radeljak.

Prije mise je na grobu dr. Ante Starčevića, koji se nalazi na šestinskom groblju uz župnu crkvu, održana prigodna molitva te su položeni vijenci.

Ove godine navršava se 200. obljetnica njegova rođenja (23. svibnja). Župnik Šreter je za Hrvatski katolički radio izjavio da mu je žao što Ante Starčević, koji je još za života prozvan Ocem domovine, dosad nije uvršten u državni protokol, čime se omalovažavaju njegove zasluge.

tekst preuzet: IKA

fotografije: Hrvoje Josip Bišćan, HKR