Darivanje organa

Četvrtak, 12. 5. 2005.

Dr. Grbac je u četrdeset minutnom izlaganju pojasnio što Crkva naučava o darivanju organa i smiju li vjernici darivati organe: Crkva odobrava homo-transplantaciju iz solidarnosti s bolesnima, solidarnosti sa životom i iz altruizma. Naravno, pri tome treba zadovoljiti određene preduvjete: potpuna informiranost davatelja organa, nužna potreba takvoga čina, te proporcionalnost rizika i uzroka operacije.

Poseban naglasak profesor je stavio na senzibiliziranje javnosti za darivanje organa. U tu svrhu nazočnima je ponudio vrlo zgodno dizajnirane «donatorske kartice», koje se mogu ispuniti te u slučaju potrebe postati olakotna okolnost da bliža rodbina da svoju suglasnost za uzimanje organa od unesrećene-umrle osobe. Zainteresirane je uputio na web-stranicu www.hdm.hr.