Četvrtak, 27. 2. 2020.

Donji Lapac: Korizmena duhovna obnova

Dana 26. veljače 2020., na Čistu srijedu, u Donjem Lapcu održana je duhovna obnova za župljane župe Svetog Ivana Pavla II., koju je predvodio fra Robert Slišković, župni vikar u Bihaću. Tema duhovne obnove bila je Korizma- kao milosno vrijeme susreta s Bogom, bližnjima i samim sobom.

Nakon uvodnog pozdrava župnika vlč. Dine Rupčića program je započeo kratkim predavanjem/nagovorom fra Roberta o ciljevima i smislu korizme kao povlaštenog vremena susreta sa Bogom, drugima i samim sobom. Polazeći od vremenskog trajanja korizme, kao vremena od 40 dana prisutni vjernici upoznali su se sa biblijskom simbolikom broja četrdeset. Središnji dio predavanja baziran je na smislu i sadržaju korizmenog vremena sažeto izraženog u Direktoriju o pučkoj pobožnosti i liturgiji. Posevno je istaknuta potreba slušanja Božje riječi i obraćenja, kao preduvjeta za pomirenje s Bogom i ljudima u čemu nam može pomoći „oružje kršćanske pokore“, tj. molitva, post, i dobra djela. Nakon fra Robertovog izlaganja uslijedila je prilika za Sv. Ispovijed te pobožnost Puta križa.

Vrhunac duhovne obnove bila je Sveta misa sa homilijom i obredom pepeljenja. U propovijedi baziranoj na dnevnom evanđelju posebno je naglašena potreba osobnog i iskrenog odnosa sa Bogom te čistoća nakane kao osnovnih temelja iz kojih proizlazi pobožna kršćanska praksa: djela milostinje, molitva i post. Nakon euharistijskog slavlja u kojem su se vjernici pričestili pod obje prilike, uslijedilo je Klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom, čime je završena jednodnevna duhovna obnova.

Fra Robert Slišković